Ana sayfa Haber AMD Computex 2021’de Yeni Mobil Grafik İşlemcilerini Duyurdu

AMD Computex 2021’de Yeni Mobil Grafik İşlemcilerini Duyurdu

167
0
PAYLAŞ
AMD Computex 2021

AMD, Computex 2021’de, yüksek performanslı oyunları daha üst seviyelere taşıyacak birçok güçlü yeni çözümünü tanıttı. Oyuncu dizüstü bilgisayarlarına birinci sınıf performans, büyüleyici görsellik ve sizi içine çeken deneyimler sunacak. Seride, ultra yüksek hızlı 1440p oyunları mümkün kılan, dizüstü bilgisayarlar için en hızlı Radeon GPU’su olan Radeon RX 6800M öne çıkıyor.

AMD, birkaç yıldır PC üreticileriyle çalışmasının bir sonucu olarak, yeni nesil üst seviye ve yüksek performanslı oyuncu dizüstü bilgisayarlar için Advantage Tasarım Altyapısı’nı da duyurdu. Özel AMD akıllı teknolojileri ve gelişmiş sistem tasarımı özellikleriyle, Radeon RX 6000M Serisi mobil grafik işlemciler, Radeon Software ve Ryzen 5000 Serisi mobil işlemcileri birleştiren bu yeni Advantage sistemler, sınıfının en iyisi oyun deneyimleri için tasarlandı. AD Advantage dizüstü bilgisayarların ilk örneklerinin bu ay satışa sunulması bekleniyor.

Bununla birlikte çözünürlük yükseltme teknolojisi olan FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisini de duyurdu. Yeni teknolojiyle birlikte seçili oyunlarda, 4K çözünürlükte 2.5 kata kadar saniyedeki kare sayısı yükseltilebiliyor.

2021’de 10’dan fazla oyun geliştiricinin FSR’yi önemli oyun ve oyun motorlarına eklemesi beklenirken, FSR’yi destekleyen ilk oyunların da bu ayın sonuna doğru piyasaya çıkacağı ifade ediliyor.

AMD Radeon RX 6000M Series Mobile Graphics 

Radeon RX 6000M Series mobil grafik işlemciler, en yeni RDNA oyun mimarisi üzerine inşa edildi. RDNA mimarisiyle karşılaştırıldığında aynı performans seviyesinde 1.5 kata kadar yüksek performans ve yüzde 43’e kadar daha düşük güç tüketimi sunuyor. Aynı zamanda yeni nesil dizüstü bilgisayarlara Infinity Cache ve DirectX Raytracing (DXR) gibi gelişmiş teknolojiler de getiriyor.

Radeon RX 6800M, birinci sınıf 1440p/120 FPS performansı, gerçekçi görsellik sunan raytracing. Geleneksel efektlerle birlikte birinci sınıf 1440p/120FPS performans sunan bir grafik gücüne sahip. RX 6700M ise yeni nesil gelişmiş oyuncu ve içerik üretimine yönelik dizüstü bilgisayarlarda 1440p/100 FPS oyun performansı, yeni seviyede görsellik ve verimlilik imkânı sağlıyor. RX 6600M ise yüksek tazeleme oranına sahip 1080p/100 FPS oyun performansını hafif dizüstü bilgisayarlara getiriyor. Radeon RX 6000M serisi mobil grafik işlemciler, oyunculara birden fazla teknolojiyi de sağlıyor.

Yeni Teknolojiler
  • Infinity Cache – GPU üzerinde yer alan 96MB’a kadar son seviye veri ara bellek, gecikmeyi ve güç tüketimini düşürmekte. Böylece geleneksel mimariye sahip tasarımlara göre daha yüksek oyun performansı sunmakta.
  • Smart Access Memory – Seçili AMD ile güçlendirilmiş dizüstü bilgisayarlarda AMD Ryzen işlemciye, yüksek hızlı AMD Radeon GDDR6 grafik belleğine erişim sağlayarak yüksek performansı mümkün kılar.
  • SmartShift Teknolojisi – Dizüstü bilgisayarın gücünü dinamik şekilde AMD Ryzen Mobil işlemci ve AMD Radeon grafik işlemci arasında kaydırarak oyun performansında ek bir artış sağlar.
  • Radeon Chill – Oyun içi hareketlere göre kare oranlarını düzenleyerek pil ömründen tasarruf etmeyi sağlayan güç tasarrufu özelliği.
  • FidelityFX – 45’ten fazla oyunun desteklediği AMD FidelityFX, oyun geliştiricilere AMD GPUOpen üzerinden sunulan, açık kaynaklı bir görsel iyileştirme efekti araç kitidir. Kapsamlı aydınlatma, gölgelendirme ve yansıma efektleriyle birlikte yeni AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisi sayesinde en yeni oyunlara da performansa minimum etkisiyle eklenebilir.
Modelİşlem Ünitesi & Işın HızlandırıcılarıGDDR6Oyun Frekansı (MHz)Bellek ArayüzüInfinity Cache
AMD Radeon RX 6800M

 

4012 GB2300Mhz

@ 145W

192-bit96 MB
AMD Radeon RX 6700M

 

3610 GB2300Mhz

@ 135W

160-bit80 MB
AMD Radeon RX 6600M

 

288 GB2177Mhz

@ 100W

128-bit

 

32 M
AMD Advantage Tasarım Altyapısı

Yeni Advantage Tasarım Altyapısı ile yüksek performanslı mobil oyunları yeniden tanımlanmakta. Advantage dizüstü bilgisayarlar, Radeon RX 6000M serisi mobil grafik işlemcileri. Radeon Yazılımı ve Ryzen 5000 Serisi mobil işlemcileri. AMD teknolojileri, FreeSync Premium sertifikalı paneller, hızlı NVMe depolama. Ayrıca termal tasarımlar ve diğer gelişmiş sistem tasarımı karakteristikleriyle bir araya getiriyor.

Advantage dizüstü bilgisayarlar, sınıfının en iyisi oyun deneyimlerini, performans ve hız sağlamak için tasarlandı. SmartShift ve Smart Access Memory’nin getirdiği iyileştirmeler, bu sistemlerin performansını da hızlandırıyor. Bununla birlikte Advantage dizüstü bilgisayarlar, 100 FPS üzeri performans sunmakta. Tüm gün boyu batarya ile video oynatımı (10+ saat), 144Hz yüksek tazeleme oranı.

AMD FidelityFX Super Resolution 

FidelityFX Super Resolution aynı zamanda rakip GPU’lara da geniş destek sunmakta. FSR, oyuncuların tercihlerine göre görsel kalite ve performans arasındaki dengeyi ayarlamalarına imkân tanımakta. Yüksek performanslı ve görsel olarak büyüleyici oyun deneyimlerine sahip olmalarını. Görsel olarak en zorlayıcı Ray Tracing gibi özelliklerde bile mümkün kılıyor. Böylece doğal oyun çözünürlüğündekine göre “Performans” moduyla birlikte yüksek performans imkânı sağlıyor.

FSR ile geliştiricilerin bu teknolojiyi yeni ve halihazırdaki oyunlara eklemeleri çok daha kolay. Desteklenen oyunlarla ilgili daha fazla bilgi, 22 Haziran’da açıklanması beklenmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here