Ana sayfa Haber Mount & Blade II: Bannerlord için Benchmark Aracı Yayınlandı

Mount & Blade II: Bannerlord için Benchmark Aracı Yayınlandı

20
0
PAYLAŞ
Bannerlord

Türkiye’nin en başarılı oyun stüdyolarından TaleWorlds Entertainment, bugün yaptığı bir açıklamayla sevilen oyunu Mount & Blade II: Bannerlord için benchmark aracını duyurdu. TaleWorlds’ün geliştirdiği yazılım, ağırlıklı olarak ekran kartına odaklanan benzer pek çok yazılımın aksine hem işlemci hem de ekran kartını dengeli bir şekilde test ediyor. Bu da modern işlemcilerin oyun performansını daha doğru biçimde ölçmeye yardımcı oluyor.

Yenilikçi Bir Test Aracı

Bannerlord benchmark aracı iki devasa ordunun çarpıştığı bir sahneden oluşuyor. Şu an için asker sayısı 1000’de sabitlenmiş olsa da oyun ayarlarından bu sayıyı düşürmek mümkün (Performans/ Oyun/ Savaş Büyüklüğü). Oluşturulan sahne her zaman aynı kamera rotasını takip ediyor ve bu da daha stabil bir test ortamı oluşturuyor. Taraflardan hangisinin ne zaman saldıracağı gibi temel stratejiler de bir senaryoya bağlı. Fakat bunun dışında kalan, bağımsız askerlerin hareketleri ve formasyonlar bir senaryoya bağlı değil. Haritadaki 1000 asker, bunların formasyonları ve binekleri sürekli olarak yapay zekâya dayalı seçimler yapıyor. Ayrıca oyundaki oklar ve ciritler gibi cisimlerin rotaları, vuruşlar ve karakterlerin çevreyle olan temasları gibi fizik hesaplamaları da gerçek zamanlı olarak hesaplanıyor.

Hem CPU’yu hem GPU’yu Test Ediyor

Animasyonların, render edilen nesnelerin ve CPU ile bağlantılı diğer fonksiyonların da eklenmesiyle Mount & Blade II: Bannerlord’un benchmark aracı üst seviye işlemci ve ekran kartlarını bile zorlayabilecek sahneler ortaya çıkarabiliyor. Buna rağmen araç, test ve gerçek oyun esnası arasındaki performans farklılıklarının asgari düzeyde kalmasını sağlıyor. Bu da test yazılımını gaming CPU’ların performansını değerlendirme konusunda ideal kılıyor. Bannerlord’un performans testi aracının GPU testleri konusundaki avantajı ise yüksek detay seviyesine sahip çok sayıda nesne ve modelin yer aldığı geniş ölçekli savaş sahneleri. İyi bir ekran kartı test senaryosu için Ultra ayar seviyesinde 4K çözünürlükle test yapmak yeterli olacaktır.

Mount & Blade II: Bannerlord performans test aracı, FPS grafiği yanında oyuncuların ayar yaparken faydalanabilecekleri birtakım temel bilgiler de sunuyor. Fakat sonuçları daha detaylı görmek isteyen kullanıcılar kare/saniye değerleri için yazılımın oluşturduğu kayıt dosyalarına göz atabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here