Ana sayfa Köşe Yazısı Auto Chess, Dota Underlords, Teamfight Tactics Çılgınlığı Nedir?

Auto Chess, Dota Underlords, Teamfight Tactics Çılgınlığı Nedir?

767
0
PAYLAŞ

Auto Chess son zamanlarda popülerliğini ışık hızında üst sıralara taşımış bir oyun türü. Oyun türü diyorum çünkü her ne kadar yoluna Dota 2’nin bir modu olarak başlamış olsa da artık yeni bir oyun türü demek doğru olacaktır.

Dota’ın yoluna Warcraft 3’ün bir haritası olarak başladığı düşünülürse son derece ironik bir durum diyebilirim. Peki Auto Chess türüne ait hangi oyunlar var ve ne durumdalar gelin beraber bakalım.

Dota Underlords

Valve’ın hiç vakit kaybetmeden kendi oyununu çıkartması kaçınılmaz bir durumdu. Orijinal moda büyük ölçüde sadık kalınarak hazırlanmış. Bu türün kaçınılmaz tarzı olan rastgele eşya kazanma durum biraz olsun daha düzgün işliyor. Eğer Dota 2 oynadıysanız zaten karakterler son derece tanıdık gelecektir. Bunların yanı sıra basit ve anlaşılır bir arayüz sağlayarak bu türe başlamak isteyenler için güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda beta aşamasında olan oyun Steam’in yanı sıra Mobil olarak ta oynanabiliyor.

Teamfight Tactics

Riot Games’in Auto Chess furyasına katıldığı oyun Teamfight Tactics diğerlerine göre daha az karmaşık bir oyun mekaniği sunuyor. Özellikle League of Legends karakterlerine aşinaysanız hiç zorluk çekmeden piyon kombinasyonlarına anlayabilirsiniz. Maçlar da rakiplerine göre daha kısa sürüyor. Bunda en büyük rol rakiplere verdiğiniz zararın oyun ilerledikçe artması. Ancak Teamfight Tactics henüz tam anlamı ile optimize olmuş bir oyun diyemeyiz. Özellikle rastgele eşya kazanma konusunda en acımasız olanı.

Auto Chess

Asıl modun sahibi Drodo Studios’un geliştirmekte olduğu Auto Chess henüz mobil platform dışında çıkışını yapmadı. Ancak bu yılki E3’te oyunun Epic Games Store’da çıkış yapacağı açıklandı. Eğer asıl oyunu oynamak isterseniz bakmanız gereken oyun bu. Rakipleri arasında en uzun süren maçlarında burada olduğunu belirtmek gerek.

Sonuç olarak ilk moba türünün çıkışına tanıklık ettiğimiz gibi yeni bir oyun türünün çıkışına tanıklık ediyoruz. Henüz bu türe ait 3 oyun olsa da zamanla başka firmalarında kendi tarzlarını katarak bu türde oyun çıkartacaklarını düşünmek pek yanlış olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here