Ana sayfa Köşe Yazısı Downloadable Content “DLC” (İndirebilir İçerik)

Downloadable Content “DLC” (İndirebilir İçerik)

512
0
PAYLAŞ

Sanırım bu durum çağımızın video dünyasının hastalığı, adeta bir virüsü haline geldi. Konuyu açtığım an çoğunuzun isyan eden sesini şimdiden duyabiliyorum. Kendi kendime düşünmeden de edemiyorum acaba oyun dünyasının bu durumundan hoşnut olan var mı diye… “DLC” denilen bu hastalık yüzünden çok güzel olabilecek bir çok oyundan nefret etmemiz ve oyunlardan soğumamıza neden oluyor. Peki bu “DLC” neydi ve yapımcı firmalar için önemi ne? En önemlisi biz oyuncular üzerinde ki etkisi ne? Gel bakalım neymiş, nelermiş.

DLC Oyuncular Üzerindeki Etkileri

DLC dediğimiz şeyin aslında bizim için bu kadar kötü olmaması gerekiyor(du). Eskiden çok güzeldi aldığımız oyun son ürün olurdu. İnternet bu kadar yoktu, yamalar yoktu, oyunun çıktığı günün ertesi günü 5 gb yama yoktu. Ne alıyorsak her zaman o şekilde oynamaya devam ederdik. Bu yüzden DLC geldiği zaman sevinirdik, sevdiğimiz oyunun devamını oynayabileceğimiz için. DLC dediğimiz şey aslında ekstra içerik olması gerekirken, firmalar artık bunu o kadar çakal bir şekilde kullanıyor ki… “AAA” diye nitelendirdiğimiz oyunların bile ana konusunu makaslayıp DLC olarak satıyorlar. Bunun yüzünden biz oyuncular olarak isyan edip, direk oyundan soğuyoruz. Zaten yüzlerce TL verip aldığımız oyunun bir de üstüne bu şekilde çakallıklar yapıldığını görünce ister istemez bir “LAN!” tepkisi oluyor.

DLC ve Firmalar

DLC’nin firmalar üzerinde ki etkisini de anlayabiliyorum aslında. Piyasa genişleyince maliyetler daha da artıyor, maaliyet artınca sonuç olarak bir yerden daha fazla kazanmak istiyorlar. Bunu yaptıkları yöntem yanlış sadece. 3 saatte bitecek bir içeriği DLC olarak satmak çok ucuz bir kandırma yöntemi gibi geliyor bana. DLC olarak en güzel örnek utanmadan sıkılmadan Witcher 3 verebilirim. The Red Project firması o kadar güzel bir politika yürütüyor ki bu konu hakkında, verdikleri ürünün hakkını sonuna kadar hak ediyorlar. Bu yüzden de kendilerini çok seviyoruz. Bu şekilde gelseler aslında hiç sıkıntı olmayacak.

Aslında bu duruma ses çıkarmayarak firmaların fiyat ve satış politikasının bu kadar abartmasına sebep olan yine biziz. Nasıl olsa çıkarılan içeriği alacak bir kitle var sırf oyunun ya da firmanın ismi olduğu için. Adamlar da haklı bunun için güzel bir özlü sözümüz vardı ama aklıma gelmedi şimdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here