Ana sayfa Oyun İnceleme At The Gates İncelemesi | O Klan Senin Bu Klan Benim

At The Gates İncelemesi | O Klan Senin Bu Klan Benim

718
0
PAYLAŞ

At the Gates, Conifer Games’in geliştirdiği ilk oyun. Conifer Games Civilization 5’in baş tasarımcısı Jon Shafer tarafından kurulmuş bir firma. Ekip sadece 3 kişiden oluşuyor. Kay Fedewa oyunun sanat yönetmenliğini yaparken, Jonathan Christ ise programlama kısmı ile ilgileniyor.

Sadece 3 kişinin geliştirildiğine bakıp aldanmayın, At the Gates 4X strateji konusunda gerçekten ezber bozan bir yapıya sahip. 4X strateji denildiği zaman akla gelen ilk isim tabi ki Civilization serisi oluyor. Ancak bu oyunda çok basit gözükmesinde rağmen çok detaylı bir yapıya sahip.

Roma İmparatorluğunu yeniden mi kuracaksınız yoksa kendi destanınızı mı yazacaksınız?
Roma İmparatorluğunu yeniden mi kuracaksınız yoksa kendi destanınızı mı yazacaksınız?

Tarihsel olarak Roma İmparatorluğunun son günlerindeyiz. Oyuna başlarken sadece Got klanını seçebiliyoruz. Diğer klanları açabilmek için öncelikle oyun içinde onlarla ittifak kurabilmiş olmak ya da yerleşim birilerini ele geçirebilmiş olmak gerekiyor. Oyunu benzerlerinden farklı kılan birkaç özellik var.

At the Gates 4X Strateji konusunda yeni bir sayfa açıyor

Oyunda sadece tek bir yerleşim birimimiz var ve oyun boyunca başka kuramıyoruz. Birim üretme gibi bir seçeneğimiz yok. Oyunda turlar ilerledikçe Fame (ün) puanına göre başka Got klanları (yada oyuna hangi klanı seçerek başladıysanız) size katılmaya başlıyor. İlk başta bu sınır 12, ancak artırmak mümkün. İşte bu gelen klanlar oyunda bir birim olarak temsil ediliyorlar.

Gelen klanların "huyları" her zaman istediğimiz gibi olmuyor.
Gelen klanların “huyları” her zaman istediğimiz gibi olmuyor.

Gelen klanları belirli bir konuda eğiterek haritada kontrol edebileceğimiz birimler haline getiriyoruz. Aksi takdirde şehrimizde oturuyorlar. Gelen klanların 2 adet karakter özelliği oluyor. Bunlar tamamen rastgele seçildiği için bazıları çok iyi olurken bazıları sen nereden çıktın dedirtecek kadar kötü olabiliyorlar. Eğer şanslıysanız bazıları ise hali hazırda belirli bir yeteneğe sahip olarak geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here