Ana sayfa Oyun Blizzcon Bir Blizzcon Etkinliğinin Ardından

Bir Blizzcon Etkinliğinin Ardından

35003
0
PAYLAŞ

Bir Blizzcon etkinliğini daha geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl açıkçası pek beklediğimizi bulamamıştık, ancak bu yıl beklentilerin ötesine geçen bir sunum bizleri karşıladı. Blizzcon’dan çok önce basına sızan duyurulardan dolayı karşımıza neler çıkacağını az çok öngörebiliyorduk fakat her şeye rağmen açılış seremonisi son yıllarda duyuru bakımından karşımıza çıkan en dolusu oldu diyebilirim.

Tüm etkinliğe baktığım zaman 4 ana başlık ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki hiç kuşkusuz Diablo 4. Uzun bir zamandır beklediğimiz oyunun neye benzediğini en sonunda gördük. Ardından World of Warcraft Shadowlands eklenti paketi geliyor. Shadowlands’in içeriği çok öncesinde sızmıştı ancak her eklenti açıklamasından önce olduğu gibi ciddiye alınmadı.

Daha sonra gelen isim ise Overwatch 2. Bu konuda karışık düşünceler içerisindeyim. Çünkü şimdiye kadar yapılan açıklamalara baktığımda içerik bakımından sanki bir eklenti paketine bakıyormuşum gibi görüyorum. Fakat oyunun çıkışına en az 1 sene olduğu düşünülürse zamanla bu fikrimin değişme olasılığı var.

En son olarak ise Hearthstone geliyor. Yeni eklenti paketi Descent of Dragons’un açıklanmasının yanı sıra yeni oyun modu Battlegrounds benim daha çok ilgimi çekti. Auto Battler olarak isimlendirilen Auto Chess ve benzeri oyunların Hearthstone’da karşılığını görmek ilginç bir deneyim olacak. Şimdi gelelim Ne umduk ne bulduk?

Diablo 4

Yeni oyun beklentilerimizin çok çok ötesinde bir yerde. 3. oyunun parlak ve göz kamaştıran havası bırakılıp yerine eskiye dönüş olarak adlandırdığım, kan, çamur ve kir gelmiş. Bence Diablo 2’nin atmosferini ve Diablo 3^ün savaş sistemini alıp orak bir potada karıştırmaları son derece yerinde olmuş. Barbar ve Druid ilk olarak ilgimi çeken sınıflar oldu. Barbar’ın 4 silah taşımasını sağlayan Arsenal özelliği ve Druid’in şekil değiştirip kurtadam ve ayıadam formlarına bürünmesi çok güzel gözüküyor.

Yetenek ağacının geri gelmesi, 2. oyundaki rün taşlarının geri getirilmesi bence doğru yolda atılmış birer adım. Özellikle oyun haritasının açık dünya olması bir başka hoşuma giden nokta oldu. Haritada zaman sınırlı etkinliklerin olması ve zindanların her seferinde rastgele yaratılması oyunun uzun ömürlü olmasında en büyük dayanak noktası olacaktır.

World of Warcraft: Shadowlands

Battle for Azeroth boyunca Slyvanas ne yapıyor sorumuzun cevabını en sonunda görmüş olduk. Wow geliştirici takımı da Diablo da olduğu gibi özüne dönüş yolunu seçmiş gibi duruyor. Sınıf değişikliklerine bakıldığında her sınıfı kendi asıl kimliğine döndürecek değişikliklerin yapıldığı görülüyor. Paladinlerin auraları gibi eskiden severek kullandığımız yetenekler geri geliyor. Şu an 120 olan seviye 50’ye çekiliyor ve maksimum seviye klasik zamanlarındaki gibi 60 olacak.

Ancak asıl hoşuma giden kısım Tower of Arghast oldu. Her seferinde farklı bir oynanış deneyimi sunan bu kısım aynı zamanda Legendary ekipman yapmak içinde tek yer. Yeni gelen bölgede 4 farklı Covenant’tan birini seçerek farklı özellikler sahibi olacağız. Bu genel olarak gördüğümüz özüne dönüş yönelimini World of Warcraft’ı eskisinden daha iyi bir noktaya getirecektir.

Overwatch 2

Yeni bir Overwatch oyununun geliştirildiğini biliyorduk ancak içeriği konusunda Blizzcon öncesinde birkaç iddia ortaya atılmıştı. Görünüşe göre PvE kısmını 2. oyunun asıl değişen kısmı gibi duruyor. Hikaye görevlerinin nasıl işeyeceği henüz belli olmasa da daha önce ilk oyunda oynadığımızdan ne kadar farklı olacağını zaman gösterecek.

Hearthstone Battlegrounds

Hearthstone için çıktığından beri çok fazla yeni oyun modu gelmemişti. Auto Battler türünde olan Battlegrounds’ta 8 kişi 1. olmak için birbiri ile kapışacak. Açıkcası uzun bir süre sonra farklı bir oyun modu geliyor olması oyuna olan ilgimi geri canlandırdı.

Bu açıklamaların yanı sıra Warcraft 3 Reforged hakkında birkaç detay daha paylaşıldı. Hatta multiplayer beta’sı da başladı. Bu konudaki görüşlerimi ayrı bir yazıda sizlere aktaracağım.

Blizzcon 2019

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here