Ana sayfa Oyun Erken Erişim Satisfactory Erken Erişim İlk Bakış

Satisfactory Erken Erişim İlk Bakış

1519
0
PAYLAŞ

Satisfactory için daha önce test haftasında alfa sürümüne hızlı bir bakış atma imkanımız olmuştu. Ancak bu sefer erken erişimde olan oyunu iyice inceledik. Bu sefer 3 farklı gezegen seçebiliyoruz ve her gezegenin kendine göre artı ve eksileri var.

Yeşilliğin bol olduğu ilk gezegende bol miktarda biofuel elde edebiliyoruz. Çöl gezegeninde biofuel için bitki bulmak zor olsa da bu sefer daha açık alanlara sahibiz. Tabi bu oyununuzu derinden etkileyecek bir durum değil. Her gezegende sıkıntısız bir şekilde endüstriyel imparatorluğunu kurabilirsiniz.

Bir yerden sonra ipin ucu kaçıyor
Bir yerden sonra ipin ucu kaçıyor

Bu yazıyı hazırlarken oyunu mümkün olduğunca derin bir şekilde incelemeye çalıştım ve bu esnada oyunun gizli kalmış bir tarafını fark etmiş oldum. Satisfactory sizi bir yere kadar yönlendirerek ana üssünüzden dışarıya çıkmaya yöneltmiyor. En fazla size yakın olmayan ham maddeleri (kömür ve ham petrol gibi) bulmak için uzaklaşıyorsunuz.

Fakat etrafta gezerken daha önce hiç görmediğim bir metal ile karşılaştım. Bu metali araştırma kabinin koyduğumda ise bambaşka teknolojiler karşıma çıktı. Evet oyunda etraftan topladığınız organik ve inorganik maddelerin araştırarak yeni teknolojiler keşfedebiliyorsunuz. Bunları gözden kaçırmakta oldukça olası.

Keşfet, Araştır, Üret; Satisfactory

Asıl teknoloji seviyesini atlamamıza yarayan uzay asansörü binası için ihtiyacınız olan kaynaklar için neredeyse hiç keşif yapmanıza bile gerek yok. Demir, kireç taşı, kömür ve bakır ile başka bir şeye ihtiyacınız kalmıyor. Ancak yukarıda bahsettiğim yeni metal Caterium’u keşfettikten sonra elektrik dağıtım hattına gelen yeni teknolojileri görünce vay be dedim. Eğer bunları daha önce keşfetmiş olsaydım hayatım çok daha kolay olacaktı. Uzun lafın kısası keşif yapmak gerçekten büyük önem taşıyor.

Assembler üretim hattındaki en son nokta
Assembler üretim hattındaki en son nokta

Ama oyunun asıl amacı keşif değil tabi. Ham maddeleri arayıp çıkarttıktan sonra tıkır tıkır işleyen bir üretim hattı kurmak gerçekten önemli. Bu hattı kurmak için bir çok deneme yanılma yapacaksınız. Bu noktada Satisfactory güzel bir iş yaparak iptal ettiğiniz binaların tüm materyalini geri vererek yerinde bir karar almış. Bu sayede size göre en iyi sistemi kurana kadar deneme yanılma yapabiliyorsunuz.

Bir Satisfactory klasiği; sigortalar aşırı yükten atmış
Bir Satisfactory klasiği; sigortalar aşırı yükten atmış

Bu sistemi işler hale getirmek için gerekli enerji üretimini sağlamak ise bambaşka bir görev. Bir çok kez tam her şey yolunda gidiyor deren sigortaların atması sonucu tüm binaların durmasını kabusunu yaşadım. O yüzden iyi plan yapmak şart. Oyun şu anda 5. teknoloji seviyesine kadar açılmış durumda ve 1 sene daha erken erişim sürecinde kalacak. Yapımcı firma Coffee Stain açıkladıkları yol haritasında bu süreçte son derece aktif olacaklarını belirtmişler.

Satisfactory şu anda Epic Games Store üzerinden erişilebiliyor. Operasyon Merkezi oalrak artık erken erişim oyunlara puanlama yapmıyoruz. Çünkü henüz bitmemiş bir oyunu değerlendirmek çok anlamlı değil. Bu sebeple artık erken erişim oyunlarda puan göremeyeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here