Ana sayfa Oyun İnceleme Ghost Recon Wildlands Ghost War İncelemesi

Ghost Recon Wildlands Ghost War İncelemesi

913
0
PAYLAŞ

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands bu yılın mart ayında piyasaya çıktığında ortalamanın üstünde inceleme puanları almayı başarmıştı. Co-op özellikleri ön plana çıkan oyundaki pvp modunun eksikliği ise gözlerden kaçmamıştı. Uzun bir bekleyişin ardından Ghost War eklenti paketi oyuna sahip olanlara ücretsiz bir şekilde geldi.

Ghost War 4’er kişilik kabaca team deathmatch diyebileceğimiz bir sisteme sahip. Haritada tek bir takım kalana ya da süre bitene kadar oynamaya devam ediyoruz. Ana oyundaki Nomad’le değil bu sefer bambaşka bir karakter ile oynuyoruz. Daha doğrusu karakterler demeliyim çünkü toplamda 13 adet sınıf bulunmakta.

Oyuna yeni başladığımız zaman Recruit adındaki sınıfı seçebiliyoruz. Seviye atladıkça gelen yetenek puanları ile diğer sınıflar açılmaya başlıyor. Assault, Marksman ve Support ana sınıflarının altına 4 adet alt sınıf var. Assault için bu sınıflar, Pointman, Tank, Tech ve Assassin. İsimlerden az çok her sınıfın rolünü anlamışsınızdır. Assault sınıfları genel olarak saldırıya yönelik bir oynanışa sahipler.

Marksman sınıfına baktığımızda Ranger, Sentinel, Sniper ve Enforcer bulunmakta. Destek ve saldırı arasında dengeyi bulan bir sınıf. Support ise Scout, Artillery, Medic ve Diversionist ile ekibin saldırılarına destek vermek üzerine kurulu bir oynanışa sahip.

Wildlands’den hatırlarsanız en büyük yardımcılarımızdan biri Dron kullanmak. Aynı şekilde Ghost War’da dron oyunu kazanmakta en büyük etkenlerden biri. Oyun başladığında karşı takımın başlangıç noktası haricinde bir bilgiye sahip değiliz. Ancak dron ile onların yerlerini saptayabilir ve 5 sn boyunca diğer takım arkadaşlarımıza nerede olduklarını gösterebiliriz. Tabi süre sınıfların aldığı Perk’ler ile değişebiliyor.

İlk oyundaki gibi silahımızı modifiye edemiyoruz, ancak her sınıf için farklı bir görünüş ayarlamak mümkün. Seviye atladıkça gelen yükseltme puanları sayesinde seçili sınıfa farklı özellikler vermek mümkün. İlk birkaç seviye atlaması zor olabilir ancak yeni sınıflar açtıkça oyun kolaylaşmaya başlıyor. Pvp modunun yeni geldiği düşünülürse birkaç haftaya normalleşecektir.

Diğer takım oyunlarının aksine eğer bir takım arkadaşının vurulursa onun yanına gidip hayata döndürmek mümkün. Bu mekanik oyunun tüm dinamiğini belirliyor bir anlamda. Karşı takımın düşen askerinin etrafına tuzak kurmak gibi farklı taktikler oyunu oynarken karşımıza çıkıyor. Her haritada en fazla 3 oyun oynanıyor ve 2 galibiyete ilk kazanan takım haritanın galibi oluyor.

Takım içerisinde iyi iletişim kurmak en önemli faktörlerden biri. Bir anda 4 kişi birden dron havalandırınca ilerde çok daha önemli bir zamanda hava desteğinden mahrum kalmış oluyorsunuz. Havan topu gibi ağır saldırılarında dron ile yapıldığı düşünülürse takım iletişimi gerçekten önemli.

Benim en çok beğendiğim bir diğer konu ise kullandığımız silahların materyal delme özellikleri oldu. Çoğu silah tahtaların arkasını vurabiliyor. Bazı silahlarla ise duvarların arkasındaki düşmanları vurabiliyorsunuz. Bu durum hedef haline geldiğinizde sürekli hareket halinde olmanızı gerektiriyor.

Ghost War Pvp açısından son derece başarılı bir içerik olmuş. Her bir harita başlı başına yaşayan bir dünya adeta. Ormanda düşman ararken ağaçların hışırtılar ya da etrafta gezinen hayvanların sesleri sizi sürekli tetikte gezmenizi sağlıyor. Vurulan takım arkadaşlarınızı geri getirebilmek gerçeklikten biraz uzak olsa da aksiyonu sürekli yüksek tutmak adına hoşuma giden bir özellik oldu. Eğer Wildlands’i beğendiyseniz Ghost War tam size göre.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here