Ana sayfa Oyun İnceleme Anthem İncelemesi | Freelancer Göreve Hazır

Anthem İncelemesi | Freelancer Göreve Hazır

816
0
PAYLAŞ

Anthem uzun süredir gündemden düşmeyen ve oyuncular tarafından merakla beklenen oyunlar arasında liste başında yerini korudu. Çıkışının ardından elimize ilk geçen fırsatta oyunu tecrübe ettik.

Açıkçası Bioware, Anthem ile alakalı yaratmış olduğu heyecanın altında kalmış görünüyor. Oyun oldukça başarılı bir içeriğe ve oynanış mekaniğine sahip olmasın rağmen problemler yakasını bırakmıyor.

Anthem’in hikayesine bizlerle paylaşılanlar sayesinde küçük bir göz atma imkanına sahip olmuştuk. Fakat oyunun hikayesi çıkış için oldukça kısa görünüyor, elbette Shooter Looter tarzındaki bir oyunda derin bir hikaye beklememek gerekse de oyunun kısa gelen hikayesini doldurmak bizlerin elinde. Özelikle görev esnasında bulduğumuz Codex’ler bizlere hikayeyi yakından tanıma fırsatı veriyor.

Görevler arasındaki durağımız Fort Tarsis
Görevler arasındaki durağımız Fort Tarsis

Görevlerin dışında NPC’ler ile diyalog kurabildiğimiz hatta hikayenin ilerleyişini birinci elden tecrübe edebildiğimiz Fort Tarsis bir çok oyuncu için gereksiz görünse de bizler için oldukça doyurucu bir içeriğe sahip. Özellikle etrafta bulunan NPC’ler ile yaptığınız diyaloglar karakteri ile özdeşleşmeyi seven oyuncular için biçilmiş kaftan.

Oyundaki en büyük problemlerden birisi ise oyun sonu içeriğinin beklenildiğinden az olması. Oyunun sonunda kendinizi tekrar tekrar aynı Stronghold görevlerini yaparken buluyorsunuz. Özellikle bu durum akla Bioware’in oyuna hızla ve ücretsiz ekleneceğini söylediği içerikleri getiriyor. Umarız Ubisoft’un Division ile oyunu düzeltmesine rağmen düştüğü hataya düşmezler.

Biri Javelin mi dedi?

Oyunun ilk gününden bu yana herkesin merakla ve heyecanla beklediği Javelin’ler bizleri hayal kırıklığına uğratmıyor. Özellikle Destiny tarzı oyunlardan farklı olarak her Javelin’i seviye atlatmamız gerekmiyor. Pilot seviyeniz arttıkça bütün Javelin’lere erişim hakkı kazanıyor ve bulunduğunuz seviyeden seçtiğiniz Javelin ile devam ediyoruz.

Anthem 4 farklı javelin arasından seçim yapma olanağı sağlıyor
Anthem 4 farklı javelin arasından seçim yapma olanağı sağlıyor

Elbette Anthem her benzeri oyunda olduğu gibi Javelin’lerinizi aynı seviyeye çekmek için sizleri silah konusunda olmasa da zırh için kullandığımız özelliklerin eklentilerini bulmaya itiyor. Oyunun en can alıcı noktalarından birisi ise Javelin’lerin silah sistemleri, her zırh Ultimate özelliğinin yanı sıra yakın dövüş olmak üzere üç özelliğe sahip. Örnek vermek gerekirse benim kişisel favorim Ranger’da el bombanız ve bileğinize takılı mini roketatarın saldırı sistemini, element tipini koymuş olduğunuz eklentilerle değiştirebiliyoruz.

Anthem piyasada bulunan benzerlerinden farklı olarak silahtan çok özelliklerinizi kullandığınız bir oyun. Bu durum oyunun en can alıcı mekaniği Kombo sistemini devreye sokuyor. Oyunda en yüksek hasarı eklentiler takarak elementlerini ya da saldırı sistemlerini değiştirdiğiniz özelliklerinizle veriyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Juggarnaut ile omzunuza taktığınız elektrik topuyla alev makinanızın elementini birleştirdiğinizde düşmanlarınıza kombo hasar vermiş oluyorsunuz.

Anthem Teknik Özellikler

Anthem malesef yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yarattığı heyecanın altında kalan kısımlardan birisi teknik problemler. Oyunda özellikle performans problemleri, P2P’den kaynaklanan bağlantı ve rubber banding sorunları oyuncuların yakasını bırakmıyor.

Oldukça eğlenceli bir oynanış teknik aksaklıkların gölgesinde kalmış
Oldukça eğlenceli bir oynanış teknik aksaklıkların gölgesinde kalmış

Oyunu rahatlıkla çalıştırmasını beklediğimiz bilgisayarların bile oyunda FPS ve performans yaşadığı problemleri topluluklarda en çok konuşulanlar arasında. Fakat Bioware’in bu konuya özellikle Twitter üzerinden toplulukları dinleyerek müdahale etmeye çalıştığı gerçeğine de değinmek istiyoruz.

Anthem en iyi tabiri ile kimimizi memnun etmiş, kimimizi ise hayal kırıklığına uğratmış olsa da önümüzdeki günlerde gelişerek kendini toparlayacağına inandığımız bir yapım. Oyunu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Javelin rehberlerinde buluşmak üzere.

Freelancer out…

Anthem’ı denememiz için bizlere fırsat sunan Kinguin.net‘e teşekkür ederiz. Bizler gibi Looter Shooter oyunlarını seviyorsanız buradan oyunu edinebilirsiniz.

2019 Yılı Mart Ayı Öne Çıkan Oyunlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here