Ana sayfa Oyun İnceleme Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi | Ege’nin Mavi Suları

Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi | Ege’nin Mavi Suları

1134
0
PAYLAŞ

Assassin’s Creed serisinde Origins ile başlayan serinin ikinci oyunundayız. Assassin’s Creed Odyssey ile tarihte çok daha gerilere gidip antik Yunanistan’a geliyoruz. Tarih olarak Peloponez savaşı dönemindeyiz. Atina, Sparta ve Peloponez birliği birbirleri ile savaş halindeler.

Oyuna başlarken Alexios ve Kassandra arasında bir seçim yaparak ana karakterimizi seçiyoruz. Bundan sonrası zaten Origins oynayanlar için oldukça tanıdık gelecektir. Ancak sizden halen en iyi oyun  diyen azınlık kesimdenseniz bu oyunu sevme ihtimaliniz çok yüksek. Özellikle 3.cü oyundan sonra seriden büyük ölçüde soğumuştum. Ancak Origins ve ardından Odyssey için yapılan olumlu yorumlar beni tekrar oyunu oynamaya teşvik etti.

Sparta ve Atina

Yazının girişinde bahsettiğim gibi Peloponez savaşı döneminde Alexious veya Kassandra ile oyuna başlıyoruz. Başladığımız yer Kefalonya adası ve buradaki görevler bizi oyunun mekaniklerine güzel bir şekilde hazırlıyor. Ancak eski oyunlardan biraz farklı olarak bir Assassin değiliz. Hatta bu düzenin Origins’te kurulacağını düşünürsek çokta şaşırtıcı değil bu durum.

Assassin's Creed Odyssey Yetenek Ağacı
Assassin’s Creed Odyssey Yetenek Ağacı

Ana karakterimiz bir paralı asker ve yetenekleri 3 ana gruba ayrılmış. Avcı, Savaşcı ve Suikast. Avcı kısmı yay becerilerimizi arttırıyor. Savaşçı yakın mesafe dövüşü, Suikast ise adından anlaşılacağı gibi sessizce birilerini ortadan kaldırma becerileri.

Oyunun geçtiği bölge çok detaylı bir şekilde hazırlanmış ve adeta yaşayan bir dünya gibi duruyor. İster istemez oyunda iyi ya da kötü bir şekilde birilerinin dikkatini çekeceksiniz. Bu durumda başımıza bir ödül konuyor ve ödül avcıları takip etmeye başlıyor. Eğer bir yerde askerler ile başınız derde girerse (mutlaka girecek) yakındaki ödül avcıları hemen yanı başınızda bitecektir.

Ödül avcıları özellikle oyunun başında çok can sıkıyorlar
Ödül avcıları özellikle oyunun başında çok can sıkıyorlar
Meydan Savaşları

Bir diğer hoşuma giden kısım ise savaş çıkarma kısmı oldu. Gittiğimiz bölgeler iki taraftan birine ait oluyor. Eğer o bölgede belirli görevleri yaparsak ve o şehir devletin gücünü yeteri kadar azaltabilirsek meydan savaşı kısmı çıkıyor. Burada seçtiğimiz tarafa göre bu savaşa katılıyoruz ve karşılığında ödüllerimizi alıyoruz.

Ödül demişken tabi eşyalardan bahsetmemek olmaz. Demirciler herhangi bir eşyamızı yükseltebiliyor. Bu sayede oyunun ilk başlarında düşen ancak özellikleri güzel olan bir silahı kullanmaya devam edebiliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here