Ana sayfa Oyun İnceleme Conan Unconquered İncelemesi | Conan Unpolished

Conan Unconquered İncelemesi | Conan Unpolished

420
0
PAYLAŞ

Conan Unconquered ilk duyurusu yapıldığı zaman tam anlamı ile karışık duygular içerisindeydim desem yeridir. Çünkü Conan dünyasında geçen bir strateji oyunu hiç beklemediğim bir kombinasyon oldu. Fakat yapımcı firmanın Petroglyph Games olduğunu görünce oyuna daha pozitif bir gözle bakmaya başladım.

Yapımcılar bu oyunu geliştirmeye başlarken They Are Billions ve Frostpunk gibi oyunlardan ilham aldıklarını inkâr etmiyorlar. Hatta bu oyunların çıkışı Conan Unconquered oyununun geliştirilmesine yol açmış.

Conan Unconquered Nedir?

Oyuna bir harita ekranında başlıyoruz. İki kahraman arasından birini (Conan tabi) seçiyoruz ve oyuna başlıyoruz. Her görevde yerine getirilmesi gereken 3 ana göreviniz var. Savunma, Keşif ve Genişleme. Keşif ve Genişleme birbiri ile bağlantılı çünkü ilk olarak genişlemek istediğiniz bölgeye keşif yaparak orayı güvenli bir hale getirmeniz lazım. Yeni bölgelere Command Banner yerleştirerek hem command topluyoruz hem de bina inşa edebiliyoruz.

Keşif oyundaki önemli noktalardan biri
Keşif oyundaki önemli noktalardan biri

Oyunda toplanacak materyal çok fazla var. Hatta kafanızı karıştırabilecek sayıda var desem yanlış olmaz. Çoğu hammadde ilgili bina sayesinde otomatik olarak toplanıyor. Ancak yeni binalar demek bakım için kesinti demek. Yani daha çok bölge keşfederek buraya yayılmanız gerekecek.

Bazı hammaddeleri örneğin evcil hayvan gibi toplamadan da oyunu bitirebiliyorsunuz. Ancak bu işinizi zorlaştırıyorsunuz anlamına geliyor. Gelelim son kısma, Savunma. Her görevde belirli sayıda düşman dalgası geliyor. Bu dalgalar gelmeden önce hangi yönden geleceği ve hangi düşmanlardan ne kadar geleceği belli. Bu noktada savunmanızı buna göre inşa ederek onların gelişlerine hazırlanmak özetle Savunma kısmını anlatıyor.

Düşman dalgalarından savunmak için duvarlar büyük önem taşıyor
Düşman dalgalarından savunmak için duvarlar büyük önem taşıyor

Ancak kimi zaman kum fırtınası gibi dış etkenler yüzünden bu düşman dalgası hakkında bilgi almanız mümkün olmuyor. Bunun haricinde beklemediğiniz bir yönden saldırıp sizi şaşırtabiliyorlar. Bu dalgalardan önce haritayı iyice keşfedip nerelerden geleceklerini kestirmek iyi olacaktır.

İyi, Kötü, Çirkin

Her şey iyi güzel ancak oyunda ciddi eksiklikler var. Ekonomi sistemi oldukça hantal kalıyor. Çoğu zaman bir şeyler üretmek ya da geliştirmek için vakit geçmesini bekliyorsunuz ve bu durum sizi oyundan koparıyor. Teknoloji ağacı son derece kapsamlı bir şekilde tasarlanmış olsa da ekonomi sisteminin hantallığından dolayı yeni teknolojileri açmak vakit alıyor. Çoğu zaman ilk seviye birimler ile bölümleri bitirdim.

Conan Unconquered kapsamlı bir teknoloji ağacına sahip
Conan Unconquered kapsamlı bir teknoloji ağacına sahip

Conan Unconquered, grafik konusunda da ne yazık ki göz doldurmayı başaramıyor. Evet kötü gözükmüyor ancak oyunu oynarken sürekli olarak bir şeyler eksik kalmış hissiyatı içerisinde kaldım. Strateji oyunları konusunda bu kadar tecrübesi olan bir firmadan çok daha dengeli ve güzel bir oyun beklerdim. Oyunu belki de tek ve en büyük artısı co-op olarak bir arkadaşınızla beraber oynayabiliyor olması.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here