Ana sayfa Oyun İnceleme Control İncelemesi | Lanet Olası Federaller

Control İncelemesi | Lanet Olası Federaller

908
0
PAYLAŞ
Control
Control

Control bize, adına yaraşır bir şekilde bizleri oyun dünyasını büyük biranda kontrol edebildiğimiz Jesse Faden’ın hikayesini anlatıyor. Federal Kontrol Bürosuna hoşgeldiniz. Oyuna bu büroya adım atarak başlıyoruz. Tüm büronun dış dünya ile bağlantısı kesilmiş ve birşeylerin yolunda gitmediğini daha ilk dakikalarda farkına varıyoruz.

Ana karakter Jesse Faden yıllar boyunca büroyu aradıktan sonra en sonunda bulur ve yıllar boyunca cevapsız kalan sorularının yanıt aramak için buraya gelir. Biraz muallak bir açıklama olduğunun farkındayım ancak henüz oyuna bakmadıysanız sürprizi olabildiğince kaçırmamak istiyorum.

Burada neler oluyor demeye başladığınız an
Burada neler oluyor demeye başladığınız an

Oyunu oynarken bir çok kez kafanız karışabilir. Buna en basit olarak girdiğiniz bir odadan çıkarken geldiğini koridorun değişmiş olmasını verebilirim. Benzer şekilde odaya girdiğimizde farklı bir kişiye ait olan resmin çıkarken bizim resmimiz ile değiştirilmiş olması.

Federal Kontrol Bürosu’na hoş geldiniz

Federal Kontrol Bürosu ya da kısaca FBC (Federal Bureau of Control) doğaüstü olayları ile ilgilenen bir yer bunun daha oyunun en başında öğreniyorsunuz. AWE olarak kısaltılan olaylar genelde bir güç eşyası ile ilişkilendirilmiş. Bu eşyalar gerçekliği değiştirebilen son derece tehlikeli ve kuvvetli eşyalar. Service Gun adı verilen tabancayı aldıktan sonra ipin ucu kaçıyor diyebilirim. Eğer sürprizi bozulmasın diyorsanız buradan sonrasını okumanızı pek tavsiye etmiyorum.

Control dünyasında kırmızı tehlike demek
Control dünyasında kırmızı tehlike demek

FBC, The Oldest House adı verilen bir başka güç eşyası üzerine kurulmuş. Bu ev sürekli olarak şekil ve form değiştiriyor. Kontrol noktaları ise bu değişimlerin kontrol eden yerler. Oyuna başladığımızda Hiss adı verilen ve oyun boyunca kırmızı renk ile özdeşleştirilen bir istilacı varlığın saldırı altında. Kontrol noktalarını bu saldırılardan temizlediğimizde haritada bu noktalar arasında hızlıca ilerleyebiliyoruz.

Kontrol Noktaları arasında hızlıca hareket edebiliyorsunuz
Kontrol Noktaları arasında hızlıca hareket edebiliyorsunuz

Oyunda ilerledikçe farklı güç eşyaları bularak karakterimize yeni yetenekler katacağız. Havada süzülme, telekinezi, zihin kontrolü bunlardan birkaçı. Bu yeteneklerin uygulanışı tek kelime ile muhteşem olmuş. Savaş esnasında sadece tabanca değil bu yetenekleri de kullanarak çok esnek bir oynanış karşımıza çıkıyor.

Control her adımda akıl oyunları oynamaya devam ediyor. Oyun boyunca topladığınız belgeler, video görüntüleri hikâyeyi tam anlamı ile size sunuyor. Özellikle Jesse’nin düşüncelerinin bile seslendirilmiş olması çok iyi düşünülmüş bir detay. Control’ün sunduğu yok edilebilir çevre ise gerçekten şimdiye kadar gördüklerin içerisinde en iyisi diyebilirim. Telekinezi gibi yetenekleri ile birleşince tam bir görsel şölen sunuyor diyebilirim.

Uzun lafın kısası Control bu yıl çıkan en iyi oyunlardan biri. İster hikâye anlatımı olsun ister oyun mekanikleri olsun Remedy Entertainment çok iyi bir iş çıkarmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here