Ana sayfa Oyun İnceleme Darksiders 3 İncelemesi | Çok Sinirliyiz

Darksiders 3 İncelemesi | Çok Sinirliyiz

1160
0
PAYLAŞ

Darksiders 3 uzun ve karışık bir geçmişe sahip bir oyun. İlk olarak 2009 yılında çıkışını yapan seri gerek oyun dünyası gerekse ana karakteri bakımından oldukça sevilmişti. İlk oyunda mahşerin dört atlısından biri olan Savaş (War) ile oynamıştık. 3 yıl sonra çıkan devam oyununda ise Ölüm (Death) ile oynadık. İşte işler bu noktadan sonra kötüye gitti.

Uzun lafın kısası THQ oyunu haklarını satışa çıkarttı ve tekrar orijinal oyunu yaratan ekibin kurmuş olduğu Gunfire Games tarafından alınarak yeni oyun geliştirildi. Serinin son oyunu diğerlerinde olduğu gibi aynı zaman aralığında geçiyor. Yani tek bir olayın farklı açılarına bakmış oluyoruz.

Üçüncü atlımız, Hiddet

Bu oyunda Hiddet (Fury) ana karakterimiz. Mahşer gününün patlak vermesi ile bize cehennemdeki hapishanelerinden kaçan 7 ölümcül günahı avlama görevi veriliyor. Pusulamızın gösterdiği yönde ilerleyerek tek tek bu ölümcül günahları avlamaya başlıyoruz.

Oynanış tarzı olarak hem diğer oyunlardan hem de diğer atlılardan farklı bir oynanışa sahip. Ana silahımız bir kamçı ancak tahmin edebileceğimiz üzere yeni silahlar elde ediyoruz. Aksiyon bakımından serinin önceki oyunlarına göre biraz zayıf kalmış. Bazı yerlerde oyun sizden bulmaca çözmenizi ya da daracık platformlar üstünde atlama hoplama istiyor. Aksiyona ara verip bazen yarım saat süren bu tarz angarya gelen işlerle uğraşmak kimi zaman can sıkabiliyor. Çoğu zaman gelen bulmacaların çözümü ilk bakışta anlaşılabilirken bazen deneme yanılma yolu ile çözülebiliyor.

Darksiders 3'te öldürdüğümüz yaratıkların üstünden düşen ruhları Vulgrim adındaki NPC karaktere götürüyoruz.
Darksiders 3’te öldürdüğümüz yaratıkların üstünden düşen ruhları Vulgrim adındaki NPC karaktere götürüyoruz.

Çıktığı döneme göre Darksiders 3’ün Dark Souls’dan etkilendiğini görmek mümkün. Öldürdüğümüz yaratıkların üstünden düşen ruhları Vulgrim adındaki NPC karaktere götürüyoruz. Bu ruhları harcayarak seviye atlıyoruz. Eğer ölürsek bu ruhlar öldüğümüz yere düşüyor ve tekrar oraya gidip ruhları geri toplamamız lazım.

Darksiders 3 teknik açıdan nasıl?

Darksiders 3’ün grafikleri stilize olduğu için çok göze batmıyor. Ancak iş oynanışa geldiği zaman bir başka zayıf nokta göz önüne çıkıyor. Gerçi bakış açısına göre durum değişir. Savaşırken kullanılabilen bir karşı saldırı mekaniği var. Eğer uygun bir anda bu tuşa basabilirsek gelen saldırıdan kaçarak yüksek bir hasar veren karşı saldırı yapabiliyorsunuz. Fakat ortam kalabalıklaştığı zaman karşı saldırı yapamadığınız zaman kaçamıyorsunuz. Eğer uzakta bir noktadan geri kalkıyorsanız bu iş bir süre sonra gerçekten can sıkıcı bir hale gelebiliyor.

Oyun boyunca topladığımız Hollowlar ile farklı elemental özellikler elde ediyoruz. 
Oyun boyunca topladığımız Hollowlar ile farklı elemental özellikler elde ediyoruz.

Oyun boyunca topladığımız Hollowlar ile farklı elemental özellikler elde ediyoruz. Oyunda daha önce bahsettiğim bulmacalarında bir kısmını bu şekilde çözebiliyoruz.

Sonuç olarak baktığımızda serinin geri kalan oyunlarına göre biraz fazlası ile kırpılmış bir oyun var karşımızda. Kırpılmış derken diğer oyunlarda olan serbestlik ve dövüş mekanikleri bu oyunda bulamadım. Eski karakterleri görmek güzel bir dokunuş olmuş olsa da ana karakter ile bağlantı kurmak biraz zor. Darksiders oyunu olduğu için bir şans verilebilir ancak serinin en iyi oyunu olduğu söylemek biraz zor.

Darksiders 3 denememiz için bizlere fırsat sunan Kinguin.net‘e teşekkür ederiz. Bizler gibi Darksiders evrenini ve oyunlarını seviyorsanız buradan oyunu edinebilirsiniz.

The Walking Dead Son Sezonu 3. Bölüm Ocak Ayında Geliyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here