Ana sayfa Oyun İnceleme MechWarrior 5 Mercenaries İncelemesi | BattleTech Evrenine Hoşgeldiniz

MechWarrior 5 Mercenaries İncelemesi | BattleTech Evrenine Hoşgeldiniz

644
0
PAYLAŞ

MechWarrior 5, Battletech evreninde geçen son Mech simülasyon oyunu. Geçtiğimiz senelerde çıkan tur bazlı strateji oyunu Battletech ile aynı evrende geçen bir oyun. Ancak bu oyunda biz bir Mech pilotuyuz. Bunun anlamı tonlarca ağırlıktaki sadece bir adet savaş makinesini kontrol ediyoruz. Mercenaries bir anlamda Mech simülasyonu da denebilir.

MechWarrior 5: Mercenaries 3015 yılında başlıyor ve 3049’a kadar devam ediyor yani 3. Succession Wars döneminin son dönemlerinde geçiyor. Oyundaki hikâye, itibar seviyeniz belirli noktalara ulaştığında ortaya çıkan ara sıra görevler aracılığıyla anlatılıyor. Bu, oyunun akışının, bir sonraki itibar seviyesine ulaşıncaya kadar farklı görevler alacağımız anlamına geliyor.

Reaktörler, çevrimiçi. Sensörler, çevrimiçi. Silahlar, çevrimiçi. Tüm sistemler… nominal.

Temelde beş görev türün var ancak her seferinde farklı gezegenlere iniyoruz. Görev haritaları ise rastgele yaratılıyor. Bu noktada monotonluğun biraz olsun üstesinden gelinmiş. Oyunda ilerledikçe yanımıza farklı pilotlar alabiliyoruz. Toplamda 3 adet yapay zekanın yönettiği pilot ile görevlere gidebiliyoruz. Eğer isterseniz co-op olarak arkadaşlarınız ile de oynayabiliyorsunuz.

Koca Evrende Bir Mech Pilotu Olmak

Her görev size bir sözleşme olarak geliyor. Oyundaki her bir fraksiyonla olan şöhretiniz onlarla ne kadar müzakere gücünüz olduğunu belirler. Sözleşmeleri müzakere ederken, kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız ezik ve çizikleri karşılamak için ek kurtarma hakları, ekstra para ve hatta biraz hasar sigortası için pazarlık yapma seçeneğiniz olacaktır.

Yeni bir pilotu işe almak, işe alma ücretlerini ve ilişkili maaşlarını ödemek kadar basittir, ancak ne kadar etkili olacakları, Ballistic, Energy, Missiles, Shielding, Heat Management ve Evasion gibi altı beceri tarafından belirlenir. İlk üçü, bu silah türleriyle yapılan hasar miktarını arttırır, Shielding gelen hasar miktarını azaltır, Heat Management, makinenizi daha hızlı soğutmak için ısı emicilerinizi daha iyi kullanır ve Evasion, düşman ateşini tamamen atma şansını artırır.

Daha önce bu oyunun bir Mech simülasyonu sayılabileceğinden bahsetmiştim. Oyunun kontrollerinde ısı soğutma sistemlerine kadar her şey son derece detaylı. Özellikle bir görev sonrasında Mech tamir ekranında tüm sistemlere bir bakış attığınız zaman bu detay seviyesinin farkına varabiliyorsunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse grafikler açısından biraz geri kalsa da MechWarrior 5 bu türün sevenlerini tatmin edecek bir oynanışa sahip. Yaklaşık 50 saate yakın bir oynanış süresi olan oyun uzun bir süre meşgul edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here