Ana sayfa Oyun İnceleme Metro Exodus İncelemesi | Aurora Ekspres

Metro Exodus İncelemesi | Aurora Ekspres

1423
0
PAYLAŞ

Metro Exodus çıkışına çok az bir süre kala dağıtım platformu tercihleri ile iyisiyle ve kötüsüyle tüm ilgileri üzerine çekmişti. Şu anda Epic Games Store‘dan alınabilen oyun bakalım nasıl olmuş?

Metro, Dmitry Glukhovsky’nin ilk olarak Metro 2033 ile başlayan kitap serisinden uyarlanmış bir seri. Oyunumuz 2036 yılında geçiyor, ana karakterimiz ilk iki oyunda olduğu gibi Artyom. Bu noktadan sonra sürprizi bozmamak adına hikaye ile ilgili mümkün olduğu kadar az detay vermeye çalışacağım.

Metro Exodus bize bol bol açık havada gezme fırsatı sağlıyor
Metro Exodus bize bol bol açık havada gezme fırsatı sağlıyor

Fakat biraz olsun Metro Exodus fragmanlarına göz attıysanız artık açık dünyada daha fazla vakit geçirdiğimizin farkındasınızdır. Bu sefer Aurora isminde bir tren lokomotifini ana merkez olarak kullanıyoruz. Bir kaç Spartan arkadaşımız ile beraber nükleer savaş sonrası Rusya’sına bir göz atacağız.

Metro Exodus ile 2036 yılına merhaba

Öncelikle oyunun atmosferi çok iyi tasarlanmış. Hem kapalı hem de açık alanlarda sizi oyunun içine çekiyor. Oyun özellikle kapalı alanlarda zaman zaman sizi çok iyi bir şekilde germeyi başarıyor. Kolumuzda bulunan bileklik bilmemiz gereken tüm bilgileri bize sunuyor. Geiger sayacı ile radyasyon seviyesine bakarken, pusula gitmemiz gereken yönü gösteriyor. Hava filtresinde ne kadar vakit kaldığını da burada görüyoruz. Hatta 1 dakika kala alarm çalarak bizi haberdar ediyor.

Bileklik en büyük yardımcılarımızdan biri
Bileklik en büyük yardımcılarımızdan biri

Oyundaki detay seviyesi çok iyi kurgulanmış. Silahların bakımını düzenli bir şekilde yapmazsak bir süre sonra tutukluk yapıyorlar. Hatta yerde süründükçe kirleniyorlar ve bu bozulma sürecini hızlandırıyor. Bu noktada bir atölye bulup temizlemeniz gerek.

Atölye her türlü teknik konuda imdadımıza yetişiyor
Atölye her türlü teknik konuda imdadımıza yetişiyor

Silah modifikasyonları da çok hoşuma giden bir kısım oldu. Bu parçaları yerde bulduğumuz silahlardan alarak kendi silahımıza ekliyoruz. Yani hiç yoktan silah parçası yapmak gibi bir durum söz konusu değil. Benzer bir şekilde gaz maskesi ve üzerimizdeki ekipmanlarda bu atölyelerde modifiye edilebiliyor. Etraftan topladığımız malzemeler ile mermi ve çeşitli araç gereçleri de yapabiliyoruz.

Demir raylarda ilerleyen bir macera 

Metro Exodus dünyasında karşılaştığımız karakterlerin yapay zekaları gözüme batmadı. Beklediğim şekilde davrandılar diyebilirim. Eğer çok ses çıkartırsanız hemen sizin olduğunuz yere geliyorlar. Ancak sessizce ilerlerseniz çoğunlukla problem yaşamadan ilerleyebiliyorsunuz. Bu sebeple eğer susturuculu bir silah bulursanız size tavsiyem ne yapın edin kaybetmeyin.

Gece ve gündüz ayrımı oyuna net bir şekilde yansıtılmış. Gündüz etrafta daha çok insan ile karşılaşırken gece mutant sürüleri etrafta gezinmeye başlıyor. Tabi gecenin karanlığından faydalanıp sessizce gezmek tercih ettiğiniz oynanış şekli ise. Aldığınız görevlere elinizdeki haritadan bakarak nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Açıkçası kullanıcı arayüzünü kullandığımız eşyalar üzerinden gösterilmesi oyunun bir başka artısı oldu. Oyun açık dünya oyunu değil ancak oyuncuya büyük ölçüde serbestlik verilmiş.

Haritaya hızlı bir bakış ile nereye gitmemiz gerektiğini görüyoruz
Haritaya hızlı bir bakış ile nereye gitmemiz gerektiğini görüyoruz

Metro Exodus’un kötü bir oyun çıkmasını beklemiyordum ancak oynamaya başladıktan sonra beklentilerimin çok ötesinde derli toplu bir oyun olarak karşıma çıktı. Sanıyorum tek garibime giden kısım oyunun kaydetme sistemi oldu. İstediğimiz yerde yada belirli yerlerde oyun otomatik olarak kaydediyor. Fakat istediğimiz kayıt noktasına geri dönme şansımız yok. En son nerede kaydettiysek sadece o noktaya geri dönebiliyoruz. Fakat bunun dışında 2019 yılındaki en iyi oyunlar listemde ilk sıralara rahatlıkla koyacağım bir oyun var karşımızda.

Youtube kanalımızdaki video incelemesine buradan göz atabilirsiniz. Metro Exodus inceleyebilmemiz için bizlere fırsat sunan Epic Games’e teşekkür ederiz. Metro Exodus şu an için Epic Games Store‘da 309 TL fiyatı ile ön siparişte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here