Ana sayfa Oyun İnceleme Mutant Year Zero: Seed of Evil | Daha Çok Mutasyon

Mutant Year Zero: Seed of Evil | Daha Çok Mutasyon

629
0
PAYLAŞ
Mutant Year Zero: Seed of Evil

Geçtiğimiz yılın aralık ayında çıkan ve ilk oyunun devamı olan Mutant Year Zero: Seed of Evil, hikayeye kaldığı yerden devam ediyor. İlk oyunun hikayesiyle ilgili bu yazıda spoiler olacağını şimdiden belirteyim. Aslında ilk oyunu ne kadar çok sevsem de, yeni çıkan ek paketinin biraz sığ kaldığını düşünüyorum. Çok fazla bir yenilik yok, paketin süresi çok kısa ve hikaye sona kadar çok yüzeysel kalıyor. Ne yazık ki ana oyuna ek paket olan Mutant Year Zero: Seed of Evil, bu sefer güldürmedi.

Fazla Bir Beklenti İçine Girmeden

Oyun içinde eklenti olarak pek de elle tutulur bir şeyler yok. Yetenek ağacında bulunan özelliklerin, biraz evrim geçirmiş halini koymuşlar. Sanırım onu da elimiz de biriken bir ton yetenek puanını harcamamız için yapmışlar. Karşımıza çıkan NPC karakterlerin çoğu aynı yetenek özelliğine sahip, sadece görüntüleri değişmiş durumda. Tamam bir iki tane farklı düşman tipi geliyor, ama bu tatmin edici bir seviye olmuyor. Bu ek paket ile gelen en önemli içerik, yeni bir karakterin takımımıza katılıyor olması. Bir şekilde yeni karakter kurtarıyor bütün ek paketi.

Yeni düşmanlar, başka görüntü içine yerleştirilmiş aynı düşmanlar hissi veriyor.
Hikâye Kaldığımız Yerden Devam Ediyor

Mutant Year Zero: Seed of Evil hikâyeye ilk oyunu bitirdiğimiz yerden devam ediyor. Karakterlerimiz tamamen bir deney yapımı oldukları öğrenmiş, Elder dediğimiz şahsiyetin Ark’dan kaçması üzerine peşine düşmüşlerdir. Bu yolda karşımıza Big Khan the Moose çıkıyor. Kendisi yarı geyik yarı insan olan bu arkadaşımız, eklenti paketine farklılık hissiyatı katan tek özellik oluyor.

Yan görevler ve ana görevler dahil çok klişe kalmış durumda. İlk oyunun o havası, gizemi kalmadığı için her şey kendini tekrar ediyor gibi hissettiriyor. Oyunu oynarken öyle bir hissiyat duyuyorsunuz ki, yapımcılar yine bir eklenti paketi satmak için hikayeyi önümüze kese kese koymuşlar gibi hissediyorsunuz.

Big Khan the Moose kendini dış dünyadan soyutlamış bir Stalker olarak karşımıza çıkıyor.
Big Khan the Moose

Gruba yeni katılan bu Geyik kardeşimiz, eski karakterlerden bir kat daha güçlü olduğunu oldukça hissettiriyor. Kendisini takıma aldığım andan sonra, bir kere bile değiştirmeyi düşünmedim. Savaşma özellikleri daha iyi olan bu Geyik arkadaşımız, toplu duran düşmanlar üzerinde daha fazla etkili oluyor.

Kendi aralarında laf atışması geçen bir kaç konuşma dışında, Big Khan’ın diğer karakterler gibi oyunun hikayesine etkisi olduğunu hissedemedim. Karakter sırf farklılık olsun diye koyulmuş bir eklenti olmuş.

Toplu düşmanlara saldırmadan önce, teker teker eksiltmek yine faydalı oluyor.

Yazıyı tamamlamak gerekiyorsa, tavsiyem indirimde alabileceğiniz bir eklenti paketi olmuş. Onun dışında ne yazık ki çok da aman aman bir şey vermiyor. Kendisini XCOM’a benzeten bu yapıt, neredeyse tam 1 sene sonra eklenti paketiyle ne tatmin etmiyor. XCOM gelen eklenti paketlerini düşünürsek zaten yanından bile geçemiyor. Bekle kanka parana yazık olmasın.

Mutant Year Zero : Road to Eden İnceleme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here