Ana sayfa Oyun İnceleme Observation İncelemesi | Houston Bir Problemimiz Var!

Observation İncelemesi | Houston Bir Problemimiz Var!

845
0
PAYLAŞ

Observation oyununu ilk gördüğümde aklıma Arthur C. Clarke tarafından yazılmış olan 2001: Uzay yolu macerası geldi. Bu oyunda SAM adındaki bir yapay zekâyı kontrol ediyoruz. İşlerin ters gittiği bir uzay istasyonunda Emma Fisher adındaki astronot’a yardım ediyoruz.

Emma Fisher
Emma Fisher

Özür dilerim Dave. Korkarım bunu yapamam – HAL 9000

Oyun tarz olarak farklı bir oynanış sunuyor. SAM olarak istasyonun kameralarından bakarak problemleri tespit ederek çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Observation içinde karşımıza çıkan problemleri mini bulmacalar gibi düşünebilirsiniz. Çoğunlukla ilk bakışta hemen anlaşılır bir şekilde dizayn edilmişler. Ancak her seferinde farklı bir bulmaca karşımıza çıktığı için sıkılmanız büyük ölçüde engellenmiş.

Oyundaki mini bulmacalar oldukça yaratıcı
Oyundaki mini bulmacalar oldukça yaratıcı

Uzay istasyonu modüllerden oluşmuş ve ana harita kısmından bu modüller arasında geçiş yapabiliyoruz. Her modül kendi içerisinde birkaç kameraya sahip. İlk başlangıç kısmını geçtikten sonra bazı durumlarda hava giden küre şeklinde kameraları da kullanabiliyoruz.

Observation oynarken istasyonu büyük çoğunlukla bu şekilde görüyoruz
Observation oynarken istasyonu büyük çoğunlukla bu şekilde görüyoruz

Observation ilk 15 dakikalık alışma kısmından sonra asıl oyuna başlıyor ve benim en çok beğendiğim kısım bu oldu diyebilirim. Kendimizi Satürn’ün yörüngesinde bulduktan sonra adeta bir bilim kurgu filmi gibi bir başlangıç ile asıl oyuna başlıyoruz. Bir yandan istasyonun hayati sistemlerini tekrar çalıştırırken bir diğer yandan buraya nasıl geldiğimizi bulmaya çalışıyoruz.

Buraya nasıl geldik? Observation içindeki en büyük sorulardan biri
Buraya nasıl geldik? Observation içindeki en büyük sorulardan biri

Bulmaya çalışıyoruz dedim ancak asıl işi Emma Fisher yapıyor. Biz sadece onun bizden istediği işleri yapabiliyoruz. Bir noktaya bakmamızı istediği zaman R tuşu ile cevap verme moduna girip bulduklarımızı aktarıyoruz.

Observation son zamanlarda çıkan en farklı oynanış tarzına sahip bir oyun diyebilirim. Bilim kurgu öğeleri son derece iyi bir şekilde oyun içine yerleştirilmiş ve göze batmıyor. Bir yandan uzay istasyonunu kurtarmaya çalışırken bir diğer yandan buraya nasıl geldiğimizi çözmeye çalışıyoruz. Bu türü sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir oyun olmuş. Observation, Epic Games Store üzerinden erişilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here