Ana sayfa Oyun İnceleme Outer Wilds İncelemesi | Bir Keşif Macerası

Outer Wilds İncelemesi | Bir Keşif Macerası

499
0
PAYLAŞ

Son Güncelleme

Outer Wilds bir süredir çıkışını merakla beklediğim bir oyundu. En sonunda Epic Games Store üzerinden çıkışını yaparak bekleyişimizi sona erdirdi. Mobius Digital tarafından geliştirilen oyun eski macera oyunlarını andırıyor.

Oyuna bu görüntüyle başlıyoruz
Oyuna bu görüntüyle başlıyoruz

Oyuna bir kamp ateşinin başında yattığımız yerden uyanarak başlıyoruz. Hearthian adındaki dört adet göze sahip bir ırktanız. Hearthianlar uzaya çıkmış ve güneş sistemlerindeki diğer gezegenleri keşfetmişler. Diğer gezegenlere gidiş son derece kolay çünkü aradaki mesafeler kilometrelerle ifade ediliyor. Evet tüm güneş sistemi aslında boyut olarak çok ufak ama ulaşım açısından büyük bir kolaylık sağlıyor.

Outer Wilds güneş sistemi
Outer Wilds güneş sistemi
Güneş sistemi boyunca devam eden bir macera: Outer Wilds

Yolculuğumuz boyunca bizden önce bu sistemde yaşamış olan Nomai ırkının kalıntıları ile karşılaşıyoruz. Geride bıraktıkları yazıları tercüme etmek için evrensel tercüme cihazımızı kullanıyoruz. Nomai’lerin kendilerine özgü yazım türü oyuna farklı bir tarz katmış. Oyuun en keyifli yerlerinden biri olmuş diyebilirim.

Eski yazıları tercüme ederek Nomai'ler hakkında bilgi ediniyoruz
Eski yazıları tercüme ederek Nomai’ler hakkında bilgi ediniyoruz

Gezegenler arasında gitmemizi sağlayan uzay gemimiz dikkatli davranmazsak zarar görüyor ve tamir etmemiz gerekiyor. Bu noktada eğer uzayda mahsur kaldıysanız merak etmeyin. Hemen geminin dışına çıkıp gerekli tamirleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Benim burada hoşuma giden kısım yer çekimsiz ortamda hedef aldığımız obje ile aynı hıza kendimizi ayarlayarak etrafta başıboş bir şekilde sürüklenmekten kurtulmuş olmamız.

Outer Wilds içinde aldığımız görevler bilgisayar logları olarak karşımıza çıkıyor
Outer Wilds içinde aldığımız görevler bilgisayar logları olarak karşımıza çıkıyor

Outer Wilds görevleri takip etmeniz için ayrıca bir menü sunmuyor ancak gemi içerisindeki bilgisayar logları olarak bu takibi yapabiliyoruz. Yeni gittiğimiz noktalarda keşfedilecek yerler kaldıysa onları da buradan görebiliyoruz.

Bir şeylerin yolunda gitmediğini ilk olarak gözlem evindeki nomai heykelinin gözlerini açarak size bakmasından sonra anlayabiliyoruz. Eğer başınıza bir şey gelirde ölürseniz döngü başa dönecek ve ilk başladığınız yere kamp ateşinin başında uyandığınız noktaya geri döneceksiniz.

Gezegen tasarımları ilginç olduğu kadar tehlikeli de
Gezegen tasarımları ilginç olduğu kadar tehlikeli de

Bu zaman döngüsü aslında süper novaya dönüşmek üzere olan güneş ile ilgisi var. Amacımız gezegenleri ziyaret edip bu kaderden kaçınmak. Her döngüde farklı olaylar ile karşılaşmanız olası. Tüm bu gizemi çözmek için güneş sisteminin gidilmedik yerini bırakmamanız gerekiyor.

Outer Wilds yazımın başında da belirttiğim gibi eskinin macera oyunları andırıyor. Bir zaman döngüsünde hapsolmak ise farklı bir deneyim oldu diyebilirim. Ancak oyunun asıl ilgi çeken tarafı bu döngü kısmı. Hem keşif hemde bir macera oyunu olan Outer Wilds kesinlikle göz atmanız gereken bir oyun olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here