Ana sayfa Oyun İnceleme Phoenix Point İncelemesi | Her Yer Mutasyon

Phoenix Point İncelemesi | Her Yer Mutasyon

1057
0
PAYLAŞ

Phoenix Point ile kıyamet sonrası bir dünyada düzeni geri getirmeye çalışan bir organizasyonu kontrol ediyoruz. Oyun X-COM tarzında bir oynanışa sahip ancak kendine özgü oyun mekaniklerini sunmayı başarıyor. Bu noktada Phoenix Point yaratıcısının Julian Gollop yani X-Com türünü yaratan kişi olduğunu belirtmek gerek.

Pandora Virüsü

Oyunun hikayesindeki kilit nokta Pandora virüsü. Eriyen buzullardan ortaya çıktığı sanılan bu kadim virüs ilk olarak denizlere daha sonra kırmızı bir sis olarak sahil şeritlerini etkilemeye başlar. Bu virüsten etkilenen insanlar bir süre sonra denize gidip kaybolurlar. Benzer şekilde ekosistemde değişimler görülmeye başlar ve en sonunda kaybolan insanlar büyük ölçüde değişim geçirmiş birer mutat olarak geri gelir ve kıyamet senaryosu gerçekleşir.

Biz tüm bu olaylardan sonra geride kalan bir avuç insandan biriyiz. Geriye kalan son Phoenix Point üssünden tek bir ekip ile yola çıkıyoruz. Haritada karşımıza çıkan noktalara gidip buraları inceliyor ve kimi zaman görevleri yaparken kimi zaman başka insan yerleşkeleri buluyoruz. Oyunun tüm temel mantığı aslında bu. Belirli bir ana hikâye odağında ilerlerken bir yandan çok değerli materyalleri bulmak için görev yapıyoruz diğer yandan sisin ilerleyişi engellemek için düşman üslerini yerle bir ediyoruz.

Görevler standart bir X-COM oyununda olduğu gibi ilerliyor. Tur bazlı işleyen oyunda türünden farklı kılan serbest atış seçeneği var. Her askerde bulunan bu özellik ile onun gözünden bakarak istediğimiz yere ateş edebiliyoruz. Özellikle duvar veya bizi engelleyen yapıları yıkmak için etkili bir yöntem.

Takım Çalışması Önemli

Oyunda karşımıza üç fraksiyon çıkıyor. Bu fraksiyonların yerleşkelerinden yeni askerler alabiliyoruz. Phoenix Point’te yeni asker bulmanın tek yolu bu. Disciples of Anu, mutasyon ile insanların bir arada yaşaması gerektiğini ve ilerlemenin bu şekilde olacağını savunuyor. New Jericho ise tam aksine tüm mutasyonu ortadan kaldırmanın peşinde. Bu yolda kendilerini sibernetik olarak yükseltme yolunu seçiyorlar.

Synedrion ise nötr diyebileceğimiz bir taraf. Diğerleri gibi ekstrem uçlara gitmiyor ancak insanlığı saf kalması gerektiğine ve kurtuluşun bu şekilde geleceğine inanıyorlar. Her fraksiyon kendi özel asker sınıfı ve teknolojileri ile geliyor. Bu teknolojiler bizim araştırdıklarımızdan daha iyi. Zaman içerisinde bu taraflardan görev alacak ve kaçınılmaz bir şekilde taraf seçmek zorunda kalacaksınız. Ancak ilerlemek için bu göze almanız gereken bir risk.

Ekibini Kur ve Aksiyona Gir

İlk başta materyaller sınırlı sayıda olacak ve tek bir gemiye sahip olacaksınız. İlerledikçe yeni üsler ve ekipler kuracaksınız. Her üssü geliştirmeli ve her askerin beceri ve yetenekleri ile tek tek ilgilenmeniz gerekiyor. Aksi takdirde görevler olduğundan daha zor olacaktır. Türünün benzeri oyunlarından farklı olarak askerlerin ve düşmanların üstündeki zırh ve silahlar zarar görebiliyor hatta kırılabiliyor. Bu sizin avantajınız olduğu kadar dezavantajınızda olabilir.

Phonix Point türün sevenleri için birçok yenilik barındıran bir oyun. Ancak yeni başlayanlar için bazı durumlarda aniden artan zorluk seviyesi can sıkıcı hatta oyundan soğutan bir durum olabilir. Phoenix Point kimi bilgisayar konfigürasyonlarında çeşitli problemleri olan bir oyun. Ancak ben bu sorunların büyük çoğunluğu yaşamadım. Fakat bazen bilgisayarın turu beklediğimden uzun sürdü diyebilirim. Eğer bu tarzı seviyor ve oynuyorsanız denemenizde fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here