Ana sayfa Oyun İnceleme Rune II İncelemesi | Oldu mu Şimdi?

Rune II İncelemesi | Oldu mu Şimdi?

1794
0
PAYLAŞ

Rune II neredeyse 20 yıl sonra çıkan bir devam oyunu. Üstelik son zamanlarda en çok konuşulan çıkışlardan birini de yaptı desem abartmış olmam. Bu açık dünya Viking temalı aksiyon oyunu, doğru izleyiciler için eğlenceli bir oyun ortaya çıkarmak için farklı oyun tarzlarını bir araya getirirken aynı zamanda bir karışıklık yaratıyor. Daha da kötüsü oyunun geliştirici Human Head Studios, oyunun çıkışından bir gün önce oyunun yayıncısı Ragnarok Game’e haber vermeksizin stüdyoyu kapattıklarını açıkladı.

20 yıl sonra yeniden Ragnarok

Oyunda Heimdall’ın tekrar hayata geri döndürdüğü bir savaşçıyı canlandırıyoruz. Etrafta bulacağınız parlayan taşlar, size oyunun arka plan hikayesini ve önemli noktaları gösteriyor. Ana kötü olan Loki ile ise oyun boyunca birkaç kez karşılaşıyoruz.

Diğer büyük mesele Human Head’in oyuna olan yaklaşımı. Rune II sadece bir aksiyon oyunu değil. Bir sebepten ötürü, Human Head hayatta kalma oyunu mekaniği eklemeye karar vermiş. Yani, bina, kaynak toplama, yemek pişirme gibi yan işler var. Bunların hiçbiri, özellikle karmaşık veya detaylı değil. Odun toplamak için ağaçlara kesin, metal toplamak için kayaları kazın gibi. Bir süre sonra sürekli aynı şeyleri tekrar etiğinizi göreceksiniz.

Pişirme istasyonları iyileşme ve diğer etkiler için daha etkili yiyecekler oluşturmanıza izin veren yerler. Silahlar sürekli olarak bozuluyor, bu yüzden düzenli olarak tamir edilmeleri veya değiştirilmeleri gerekiyor. Her yeni alan, operasyon merkeziniz olarak bir Longhouse inşa etmenizi ve gece güvenli kalacağınız bir sığınağa sahip olmanızı sağlar.

Savaş kısmında oldukça basit tutulmuş. İki tip saldırınız varken, blok ve zıplama dışında başka savunma yeteneğiniz yok. Blok yaparken dayanma enerjinize ve kullandığınız ekipmanın dayanıklılığına dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak savaş son derece basit kalmış. Keşke hayatta kalma mekanikleri yerine daha derin bir savaş sistemi olsaymış.

Açıkçası ilk Rune oyununu oynayan biri olarak hayal kırıklığına uğradım. Ne yazık ki yıllar sonra gelen devam oyunu ilk oyundan gelen beklentileri karşılayamamış. Kendi başına değerlendirildiği zaman ortalama bir oyun olmuş diyebilirim. Fakat geliştirici stüdyonun oyunun çıkışı ile kapatılıp Bethesda altında Roundhouse Studios adında yeniden kurulması kafalarda soru işaretleri uyandırdı. Özellikle grafik açıdan stüdyonun diğer oyunları ile karşılaştırıldığında zayıf kalıyor. Durum böyle olunca Rune II bitmemiş bir oyun olarak mı çıkış yaptı düşüncesi ağır basıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here