Ana sayfa Masaüstü Monster Hunter: World Silah Rehberi | Lance

Monster Hunter: World Silah Rehberi | Lance

1812
0
PAYLAŞ

Lance, ihtişamın vücut bulmuş hali tam olarak bu silah. Çoğu zaman oyun içinde diğer oyunculardan tarafından yanlış yargılanır. Bilmezler düzgün bir Lance oyuncusunun parti için ne kadar önemli bir birey olduğunu. Canavarlara yaka silktirecek bir oyun stili istiyorsan Lance tam olarak sana göre. Gel bakalım ne işe yarıyormuş bu silah.

Artılar ve Eksiler

  • Oyunda ki en yüksek bloklama.
  • Canavarların üstüne kolay binebilme.
  • Yoğun şekilde saldırı devamlılığı.
  • Bloklarken saldırabilme.
  • Kaçan canavarları kolayca yakalayabilme.
  • Çok yavaş yürümesi.
  • Bazı hareketleri sonunda çok açığa çıkması.
  • Kaçınma “Dodge” mekaniğinin neredeyse olmaması.

Aslında Lance denildiği zaman Monster Hunter oyuncuları arasında genel olarak yanlış bir yargı var. Bu silahın çok az hasar verdiğini ve genel olarak yük olduğunu düşünüyorlar. Aslına bakarsan durum öyle değil. Devamlı canavar dibinden ayrılmayan ve hasar verdiğini gördüğünüz Lance oyuncusu, genel toplama vurulduğunda daha çok hasar veriyor. Neden? Çünkü damlaya damlaya göl olur lafı tam olarak bu şekilde oluyor. Normal hasar veren silahlar belli bir aralıkta hasarını verir, sonra tekrardan pozisyon alır ve açıklık arar. Bu durum Lance’de böyle değil. Gidersin canavarın dibine yerleşirsin ve başlarsın dürtmeye. Bu dürtme toplam hasar içinde gözle görülür bir fark yaratır. Gerçi bir şeyi unutmamak lazım, ölümsüz değilsiniz.

Üçlü Çektirme

Silahın çok ahım şahım bir kombo düzeneği yok. Yaptığınız düz atağımızı üç kere arka arkaya yapmak elinizde ki tek kombo düzeneği. Bunu farenizin “Mouse” sol tuşuna ya da sağ tuşuna basarak yapıyoruz. Sol tuşuna basarsanız direk yerden hafif saldırınızı yapar, sağ tuşuna basarsanız havaya da vurmanızı sağlayan ağır atanığınızı yapmaya başlar. Bu hareketi durmadan arka arkaya üç kere yapabiliyoruz (Üçlü çektirme muhabbeti buradan geliyor).

Bloklayarak Saldırı

Farenizin sağ tuş ve klavyenizin ctrl tuşlarına basarak başarıyoruz bu hareketi. Peki bu hareket ne işe yarıyor? Canavarın size saldıracağını tahmin ediyorsanız bu hareketi yapmak suretiyle hem gelen hasarı blokluyor, hem de buna karşın canavara hasar veriyorsunuz. Saldırı sizi canavarın dibinden ayrılmamanıza neden oluyor. Üçlü kombo üstüne bu hareketi yaparsanız, durmadan bir üçlü kombo daha atmanızı sağlıyor. Böylelikle ne oluyor? Sınırsız kombo yaparak devamlı hasar veriyorsunuz.

Koşarak Saldırı

Muhtemelen bu silah ile birlikte gelen en eğlenceli özellik bu benim için. Klavyede ki ctrl tuşuna bastığınız an bloklama duruşuna geçiyorsunuz, ardından farenizin iki tuşuna aynı an da basarak bu hareketi yapıyoruz. Tuşlara aynı an da bastığınız an karakter Lance ileriye tutuyor ve deli gibi koşmaya başlıyor. Bu koşma hareketi zaman geçtikce hızlanmaya başlıyor. Hızlandıkça silahınızın ucu ile dokunduğunuz yerler daha çok hasar vermeye başlıyor. Şimdi bu hareketi bir kaç farklı şekilde sonlandırabiliyoruz. Koşarken zıplarsanız boşluk “Space” tuşu ile havadan saldırı yapabiliyorsunuz. Bu saldırıyı oyun zıplama saldırısı sayıyor, (teknik olarak zaten öyle) ve canavarın üstüne binmenize izin veriyor. Normal saldırı yaparsanız Lance ucunu iyice canavara sokmanıza yarıyor (daha çok hasar veriyor). Ya da direk ctrl basarak bloklama duruşuna geçmenizi sağlıyor.

Komple Blok

Dayanma barınızdan deli gibi yemenizi sağlayan bu hareket, oyunda ki en iyi bloklama duruşuna geçmenize neden oluyor. Bu bloklama sayesinde hasar yediğiniz zaman geri tepmeniz en az düzeye iniyor. Normal bloklama ile aynı hasarı tutuyor. Tek özelliğini geri tepmenizi azaltıyor, bu da Elder Dragon gibi üst seviye canavarların büyük saldılarını yerinizden kıpırdamadan tutmanızı sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyoruz? Fare üzerinden sağ tuş ve klavyeden ctrl basmanızın ardından, boşluk tuşuna bakarak başarıyoruz. Karakter bir dizini yere koyup komple kalkanın arkasına geçiyor. (Çok havalı görünüyor hasarı o şekilde yerseniz.)

Lance Zırhları

Favori tank zırhı olarak kullandığım zırhı burada da kullanıyorum. Tabi ki Uragaan zırhından bahsediyorum… Bu zırh sayesinde bloklanmayacak herhangi bir saldırıyı bile bloklamanızı sağlıyor “Uragaan Protection“. Üstüne “Guard” ve “Defense Boost” bastığınız takdirde hem blokladığınız saldırılardan az hasar yemenize, hem de yanlış yaptığınız bir yerde tek hasar da ölmemenizi sağlıyor bu kadar defans.

WeaponPerdition’s Hand
HelmDamascus Helm b
ChestUragaan Mail a
ArmsUragaan Vambraces a
WaistUragaan Coil b
LegsUragaan Greaves a
CharmIronside Charm II

Monster Hunter World Rehberleri

Monster Hunter: World’e içerik hazırlamamıza olanak sağlayan Kinguin.net‘e çok teşekkürler. Eğer MH:W almak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here