Ana sayfa Oyun Erken Erişim Spellbreak Alfa Sürümüne İlk Bakış

Spellbreak Alfa Sürümüne İlk Bakış

1287
0
PAYLAŞ

Spellbreak son zamanlarda karşıma çıkan ve beni şaşırtmayı başaran nadir oyunlardan biri. Her ne kadar bir başka Battle Royale türü bir oyun olsa da oyun mekanikleri sayesinde ilgi çeken bir yapım olmuş.

Batlle Royale oyunlarının artık kaçınılmaz bir şekilde günümüzün popüler oyun tarzı olduğu gerçeğini kimse inkâr edemez sanırım. Nasıl bir zamanlar MMORPG ve sonrasında MOBA oyunları bir süreliğine piyasa geneline hâkim oldularsa günümüzde de aynı durum geçerli. Her geçen gün tu tarzda yeni bir oyun ile karşılaşıyoruz ki bu kalabalık içerisinden sıyrılmak için farklı bir şeyler yapmak şart oldu.

Battle Royale türüne farklı bir bakış; Spellbreak

İşte Spellbreak bu noktada ilgimi çekti. Battle Royale denilince akla ilk gelen şey ateşli silahlar kullanarak en son ayakta kala kişi olmak oluyor. Fakat bu sefer silahımız yerine büyüyü kullanıyoruz. 6 farklı büyü okulundan 2 tanesini kullanarak ayakta kalan son takım ya da kişi olmak asıl amacımız.

6 büyü okulu ateş, buz, rüzgâr, toprak, elektrik ve zehir olarak ayrılmış. İşin eğlenceli kısmı ise bu büyüler arasında kombinasyonlar yapabiliyor olmamız. Örnek vermek gerekirse yere attığımız zehir havuzlarını ateş ile yakarak normalden daha fazla zarar vermesini sağlayabiliyoruz. Özellikle düşmanın size karşı kullandığı büyüleri onlara karşı kullanabilmek farklı bir oynanış tarzı olmuş. Size gelen ateş toplarını rüzgâr kullanarak havadayken söndürebiliyoruz.

Farklı büyü kombinasyonları oyunun en eğlenceli kısmı
Farklı büyü kombinasyonları oyunun en eğlenceli kısmı

Büyü yapmak için ona uygun eldivenleri giymemiz gerekiyor. Her büyü okulunda 2 farklı yeteneğimiz var. Bunlardan ilk arka arkaya atabildiğimiz ve farenin tuşlarını kullanarak attığımız saldırı büyüleri. Bu büyüler için mana kullanıyoruz. Bir diğer özellik ise Q ve E tuşları ile atabildiğimiz ve kullandıktan sonra beklememiz gereken büyüler. Ancak bunlar mana harcamıyorlar.

Büyüler ve sınıflar

Oyuna başlarken bizden 2 sınıf seçmemiz isteniyor. Toplamda 11 adet sınıf var, bunlardan 6 tanesi büyü okulları ile alakalı, geri kalanı ise genel olarak oynanışı etkileyen sınıflar. Ancak oyun daha alfa aşamasında olduğu için bu sistemin henüz tam oturmadığını düşünüyorum. Zira bu sınıfları oyun başlarken seçiyoruz. Bu durumda büyü okulları ile ilgili bir sınıf seçersek mutlaka o eldiveni bulmak zorundayız. Aksi takdirde boşa gitmiş bir sınıf seçimi yapmış oluyoruz.

Spellbreak içerisinde 11 farklı sınıf seçimi ile beraber geliyor
Spellbreak içerisinde 11 farklı sınıf seçimi ile beraber geliyor

Spellbreak ön alfa olmasında rağmen teknik açıdan bir sıkıntısını göremedim. Ancak birçok eksikliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. Sınıf sistemini henüz tam anlamı ile anlam ifade eden bir yapıda değil. Oyun haritası ise birbirinin aynı binalara sahip ve monoton bir yapıda. Tabi bunları eksiklik olarak yazmıyorum çünkü oyun henüz alfa sürümünde. Fakat büyü kombinasyon sistemi son zamanlarda gördüğüm en eğlenceli oyun tarzı olabilir. Umarım oyun geliştirme aşamasında bu tarzı kaybetmezler.

Özetle bir başka Battle Royale oyunu olmasına rağmen kendine özgü bir tarz yaratabilecek bir oyun Spellbreak. Şahsen oyunun çıkışına kadar yakın takipte tutulacak oyunlar listesine rahatlıkla girebilecektir. Proletariat tarafından geliştirilen oyun sadece Epic Games Store üzerinden erişilebilir olacak.

Overwatch Yeni Karakteri Belli Oldu Baptiste İle Tanışın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here