Ana sayfa Oyun Erken Erişim Volcanoids Erken Erişim İlk Bakış

Volcanoids Erken Erişim İlk Bakış

2574
0
PAYLAŞ
Volcanoids

Volcanoids bir süredir ilgi alanıma giren bir oyun. Factorio ve Satisfactory gibi üretim bandı tarzındaki oyunlara benzerliği bulunsa da kendi çapında Jules Verne tarzı bir tasarım seçimi ile onlardan farklılaşmayı iyi becermekte. Bu yazı tam olarak bir inceleme yazısı değil çünkü oyun henüz erken erişim aşamasında. Genel olarak erken erişim oyunlarına inceleme yazma taraftarı değilim ancak Volcanoid stüdyosu indie bir firma olduğu için ve biraz olsun farkındalık yaratmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Adranos Adasına Dönüş

Oyun bizi Adranos adasına götürüyor. Bu ada doğal kaynakları ile zengin ve dolayısı ile oldukça yoğun bir ticari limanı olan bir yer. Ancak zamanla adada garip olaylar görülmeye başlanıyor. Zaman zaman oluşan depremler, nerden geldiği belli olmayan tekerlek izleri gibi. Ancak zamanla bu olayların arkasında COG adındaki makinelerin olduğu anlaşılıyor ve adadın ortasındaki dağ bir volkanik patlama ile yaşanmaz hale geliyor.

Tabi insanlar için yaşanmaz desem daha doğru olur. Biz ise bir süre sonra Archimedes adındaki bir denizaltı ile adaya geliyoruz. Karakterimiz adanın orijinal yaşayanlarından biri ve amacımız adayı COg istilasından kurtarmak. Bunu gerçekleştirmek için önümüzdeki en büyük engel oyunun zorluğuna göre değişen sürede patlayan volkan. En kolay zorlukta bu süre 35 dakika. Patlama esnasında dışarıda kalırsanız karakteriniz ölüyor.

Drillship

Bu kaderden kurtulmanın en kolay yolu COG’ların kullandığı Drillship’lerden birini ele geçirmek. Oyun başında zaten sizi oynanış mekaniklerine alıştırırken bu kısma yönlendiriyor. Drillship dediğimiz şey aslında yer altında giden bir denizaltı demek en yakın şey olur. Gemi kısmında en çok hoşuma giden kısım ile modüller ekleyerek geliştirebilmemiz oldu. Daha sonra bu modülleri daha iyileri ile değiştirebiliyor veya mevcut parçaları yükselterek gemiden çok daha verim alabiliyoruz.

Yazının başında üretim bandı tarzı oyunlardan bahsetmiştim. Volcanoids bu kısmı kendine göre yorumlamış. Elimize kazmamızı alarak etraftan maden cevherleri ve gerekli ham maddeleri toplama kısmı bu oyunda da var. Ancak bu parçaları gemi envanterine koyduktan sonra işler değişiyor. Herhangi bir şey üretmek için onunla ilgili modülü yapmak gerekiyor. Bu modül ise gerekli eşyayı envanterden otomatik olarak alıyor. Ancak bu işi otomatik hale getirmek mümkün. Örneğin envantere bakır cevheri girdiği zaman otomatik olarak bakır külçeleri üretilmesi sistemini kurabiliyoruz.

Tek tek maden toplamaktan sıkılanlar içinde Volcanoids yaratıcı bir yöntem getiriyor. Gemi ile toprağın altına girmek oyunun kaçınılmazı. Bunun başlıca sebebi ise sürekli olarak patlayan volkandan kaçmanın tek yolu olması. Aynı zamanda gemimizi farklı bölgelere bu şekilde götürüyoruz. Bu esnada eğer geminin envanterinde yer varsa üzerinden geçtiğimiz cevherler otomatik olarak gemiye almış oluyoruz. Böylece otomatik olarak işleyen bir sisteme olabildiğince yaklaşmış oluyoruz.

Oyun bu hali ile gayet oynanabilir durumda. Özellikle yakın zamanda gelen coop güncellemesi ile 4 kişiye kadar oynanabiliyor. Oyunun zorlaştığı kısımlarda birkaç arkadaşınız ile oynamak işleri oldukça kolaylaştırabilir. Şu andaki geliştirme aşamasında oyunun ana hikayesi bitirebilir durumda ancak zamanla bu kısmında geliştirileceğini düşünmekteyim. Özellikle oyun topluluğundan gelen önerileri dikkate alındığı düşünülürse ortaya gayet iyi bir oyun çıkacak gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here