Ana sayfa Oyun Beta World of Warcraft Shadowlands Neler Getiriyor?

World of Warcraft Shadowlands Neler Getiriyor?

37812
0
PAYLAŞ
World of Warcraft Shadowlands
World of Warcraft Shadowlands

Shadowlands bizleri Warcraft dünyasında daha önce varlığından dahi haberimiz olmadığı bir yere götürüyor. Shadowlands adı verilen bu yer basitçe ölen ruhların yaşamış oldukları hayata göre değerlendirilip ona en uygun ölüm sonrası tecrübeyi sunulan mekân. Ancak bu hayatta yaptıkları hatalardan dolayı cezalandırmayı da içermekte. Bu yeni bölgede bizleri 5 bölge ve bir ana şehir olan Oribos karşılıyor.

Bu ayın 13. ile gelecek olan 9.0 yaması ile Scourge istilası yeni eklentinin ilk öncüsü olacak. Eğer Shadowlands fragmanını izlediyseniz Helm of Dominion’ın kırılmasının sonuçlarını ilk elden oyun içinde görebileceğiz. Ayrıca bu yama ile iki önemli yenilik oyuna ekleniyor.

Karakter Özelleştirmeleri

Karakter dış görünüş özelleştirmeleri şu ana kadar oyuna eklenen en kapsamlı olanı diyebilirim. Artık karakterlerimizin üstünde görebileceklerimiz detay seviyesi bir üst seviyeye çıkartılmış. Tek tek göz rengini değiştirebilmek veya Druidlerin hayvan formlarının değiştirebilmek oyuna inanılmaz bir detay seviyesi katmış. Özellikle Legion paketindeki silahlarında Transmog yapılabilmesi çok güzel bir eklenti. Bu değişiklikler yeni karakter yaratımının yanı sıra berber salonlarından da yapılabiliyor.

Seviye Düzenlemesi

Shadowlands ile artık toplam seviyemiz 60’a geri dönüyor. Battle for Azeroth ile 50 seviye olduktan sonra yeni maceramıza yelken açabiliyoruz. Bu yeni seviye sistemi ile artık seviye atlamak eskisine göre çok daha hızlı. 1-10 arası Exile’s Reach adı verilen yepyeni bir bölgede geçiyor. Ancak isteyen oyuncular eski başlangıç bölgelerini seçebilirler. Yeni Death Knight ve Demon Hunter karakterler ise kendi başlangıç bölgelerinden oyuna girmeye devam edecekler. 10 ile 50 arası ise istediğimiz eklenti paketini seçerek oynanabiliyoruz. Böylece yeni karakter açan oyuncular en favori mekanlarında oynayabilirler.

Yeni eklenti paketi ile bizleri bekleyen yenilikler ise şu şekilde.

Yeni Bölgeler

The Maw, Oribos, Bastion, Maldraxxus, Ardenweald ve Revendreth sırası ile karşımıza çıkan yerler. The Maw hikâye süresince sürekli olarak döndüğümüz ve en tehlikeli yer diyebiliriz. Bastion iyi ruhları gittiği ve özellikle Paladin ve Priest gibi karakterlerin kendini evinde hissedeceği bir yer. Tematik olarak baktığımızda Rönesans Cennet betimlemesine (bir miktar Warcraft dokunuşu ile) oldukça yakın diyebiliriz.

Maldraxxus tam anlamı ile Death Knight temasını en iyi şekilde işleyen bir yer. Ancak Death Knight demem sizleri yanıltmasın özünde bu bölgelerin hepsi nötr yani iyi veya kötü ayrımı yapılmamakta. Bölgeler hakkında detaya girmekten özellikle kaçınıyorum çünkü oynarken keşfetmesi bence en keyifli kısım.

Shadowlands eklentisinde karşımıza çıkacak bölgeler

Bir sonraki bölgemiz Ardenweald. Druid ve doğaya bağlı karakterlerin bulunduğu bir bölge. Burada da diğer tüm bölgelerde olduğu gibi eski tanıdık karakterler ile karşılaşacağız. Daha sonra hikâye bizi Revendreth bölgesine götürecek. Tüm bölge yadsınamaz bir şekilde gotik bir mimari ve vampir fantazisiden çıkmış bir şekilde tasarlanmış.

Eğer Legion ve Battle for Azeroth eklenti paketlerini kendimize örnek alırsak, ilerleyen zamanlarda bu bölgelerin yanına yenilerinin eklenebileceğini ummak çok yanlış olmaz. Çünkü Shadowlands bu konuda ucu açık bir yer.

4 Farklı Covenant

Covenant sistemi ise oyunda karşımıza çıkan bir başka yenilik. Oyunda ilk kez son seviyeye gelindiği zaman bizden bir taraf seçmemiz istenecek. Her bölgede sırası ile Kyrian, Necrolords, Night Fae ve Venthyr ile karşılaşacağız. Her Covenant karakterimizin sınıfına göre yeni bir özellik katıyor. Aynı zamanda hepsinin sabit bir özelliği mevcut. Böylece bir Covenant seçildiği zaman bir sabit bir de sınıfa özel yetenek gelmiş oluyor.

Shadowlands 4 farklı Covenant seçimi sunuyor

Bu seçim sadece 2 yetenek vermekten ibaret değil. Her Covenant beraberinde güzel tasarlanmış bir görev serisi ile geliyor. Bu görevleri yapabilmenin tek yolu o Covenant’ı seçmiş olmak. Aksi takdirde görme imkânınız yok. Görev serisi bittiği zaman bazı kısımların ucunun açık bırakıldığını fark edeceksiniz. Sanıyorum paket ilerledikçe hikaye anlatımı bu kısımlardan devam ettirilecek.

Covenant değiştirme seçeneğiyse henüz oyuna eklenmedi ancak bunun kolay bir süreç olmayacağı açıklamasında bulunuldu. Bunun başlıca sebebi oyunda Dungeon ve büyük ihtimalle Raidlerde oyuncuların seçtikleri Covenant’a göre ekstra seçenekler sahibi olmaları. Böylece sürekli olarak ihtiyaca göre Covenant değiştirmenin önüne geçilmesi.

Torghast, Tower of the Damned

Torghast standart bir dungeondan çok farklı mekaniklere sahip bir yer. 60. seviyeye ulaştıktan sonra girebildiğimiz bu yer her seferinde farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Her Torgast deneyimi bir öncekine göre farklı oluyor. İlk olarak ana hikâyeyi oynarken tanıtım amacı ile senaryo dahilinde girdikten sonra Covenant seçimi sonrası burası açılıyor.

Torghast, Tower of the Damned

Bu kısma tek başına girilebildiği gibi 5 kişiye kadar parti kurup girilebiliyor. Torgast içerisinde karşılaşacağımız Runecarver isimli NPC ise paket boyunca Efsanevi (Legendary) silahları yapmamızın yolunu açıyor. Ancak benim en çok hoşuma giden kısım Torghast içinde bir bölümü geçtikten sonra oyunun bize rastgele özellik seçimi sunması oldu. Böylece zaten farklı bir deneyime şans faktörü de eklenerek daha zengin hale getirilmiş.

Threads of Fate

Bir başka yenilik ise bir kez Shadowlands’te 60.cı seviyeye gelenler oyuncular için eklenmiş. İkinci bir karakter ile oyuna başladığınız zaman isterseniz Diablo 3’teki Adventure moduna benzer bir şekilde oynamayı seçebilirsiniz. Bu modda istediğiniz Covenant’ı en baştan seçiyorsunuz. Tüm haritada gezip World Quest yapabilirsiniz. Aynı zamanda verilen bölge görevlerini tamamlayarak seviye ve ekipman toplayabiliyorsunuz. Görünüşe göre aynı hikâyeyi tekrarlamak istemeyen oyuncular için güzel bir seçenek gibi duruyor.

Bu yazıdaki bilgiler beta sürecinde elde etmiş olduğum deneyimler sonucunda derlenmiştir. Beta söz konusu olduğu zaman içerik her zaman değişime müsait olur. Ancak son iki eklenti paketinin beta süreçlerine baktığım zaman son beta aşaması her zaman bitmeye en yakın hali oluyor. Durum böyle olunca burada yazdıklarımda ciddi bir içerik değişimi olmasını beklemiyorum.

Blightbound İncelemesi | Tehlikeli Topraklar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here