Ana sayfa Teknoloji Donanım İnceleme BenQ GV30 Projeksiyon Cihazı İncelemesi

BenQ GV30 Projeksiyon Cihazı İncelemesi

13
0
PAYLAŞ
BenQ GV30

Monitör ve Projeksiyon cihazı denildiği zaman hiç kuşkusuz BenQ kalitesini kanıtlamış bir firma. Ancak GV30 ilk gördüğüm zaman yenilikçi bir tasarım olduğunu fark ettim. Kişisel olarak projeksiyon cihazları ile oldukça çalışmışlığım vardır. İşin doğrusu biraz nazlı makinelerdir desem çok yanlış olmaz. Ortam ışığı, cihazın duruş açısı derken birçok etken görüntü kalitesini ciddi şekilde etkiler. Ancak GV30 bu sorunları büyük ölçüde önüne geçmiş.

Tasarım

GV30 ilk gördüğüm zaman yenilikçi bir tasarım olduğunu fark ettim

İlk olarak GV30’un tasarımından bahsetmek istiyorum. Yazının başında da değindiğim gibi yenilikçi bir tasarım bizleri karşılıyor. Standart dikdörtgen bir şekil yerine yuvarlak bir kasaya sahip GV30. Bu yuvarlak kasa mıknatıslı bir tabla ile gayet kolay bir şekilde istenildiği açıya getirilebiliyor. İşte daha önce bahsettiğim cihazın duruş açısı tasarım sayesinde basite indirgenmiş. Ayrıca üzerindeki deri kayış ile cihazı taşımakta oldukça rahat. Bir diğer tasarım tercihi ise cihazın dik durması üzerine yapılmış. Bu tercih GV30’un farklı bir duruş sergilemesini sağlamış. En sonunda cihazın yatay veya dikey durması bir şey değiştirmese de bu farklılık göze hoş geliyor diyebilirim.

Teknik Özellikler

GV30 2.1 kanallı ekstra bass özellikli bluetooth hoparlör ile geliyor. Her iki hoparlör 4W, woofer ise 8W gücünde. Eğer istenirse ses çıkışından 7.1 bir sistem de bağlanabiliyor. Bluetooth bağlantısı ile sadece hoparlör olarak kullanmak mümkün. Ses performansı orta seviyede ve profesyonel yayın yapmayı planlamıyorsanız işinize yarayacaktır. Android TV kurulu gelen cihaz 720p HD çözünürlüğe sahip ve 300 ANSI Lümen parlaklığında. Bu özelliklere bakıldığı zaman tercihen karanlık, en fazla hafif loş bir ortamda kullanılması gerektiğini anlıyoruz. 135° projeksiyon açısı, otomatik odaklama ve keystone ile ek bir çaba harcamadan görüntü netliği ayarlanabiliyor. En iyi görüntü için tavsiye edilen uzaklık ise yaklaşık olarak 1.5m. 

Netflix konusunda biraz alışılmış yöntemlerin dışına çıkmak gerekebiliyor

Cihaz üzerindeki HDMI girişinden uyumlu bir cihaz bağlanabiliyor. Ayrıca USB Type-C girişinden de harici bir cihaz bağlanabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta en fazla 128GB’a kadar destekleniyor olması. Kendi güç girişinin yanı sıra bu Type-C girişi de kullanılabilir. Fakat bu adaptörün 45W/15V/3A özelliklerine sahip olması gerekmekte. GV30 kendi içinde bir TV stick ile beraber geliyor. Amazon Prime kullanımında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım ancak Netflix konusunda biraz alışılmış yöntemlerin dışına çıkmak gerekebiliyor. Bunun nasıl yapılacağı konusunda BenQ’nun ürün sayfasındaki adımları takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak GV30 alışılmış tasarım kalıplarının dışına çıkan bir projeksiyon cihazı olmuş. Şahsen bu tarz yenilikçi tasarımlardan hoşlanan biri olarak bu cihazı ilk gördüğümde çok hoşuma gitti. Cihaz performansı ise bekleneni veriyor. Android TV ile beraber geliyor olması ise başka bir artı nokta.

Ayrucı BenQ, GV30 satın almak isteyenler için firma güzel bir sayfa hazırlamış. İlgilenenler için şu bağlan adresi şu şekilde; https://bit.ly/3Fx7mUr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here