Ana sayfa Oyun İnceleme Islanders İncelemesi | Adalarda Bir Gezinti

Islanders İncelemesi | Adalarda Bir Gezinti

829
0
PAYLAŞ

Islanders sessiz sedasız gelmesinden dolayı gözden kaçabilecek bir oyun. Steam üzerinden satışa çıkan oyun kısa sürede büyük ilgi topladı. İlk bakışta şehir kurma oyunu gibi gözükse de (ki ilgimi ilk başta çeken kısım burası olmuştu) aslında son derece keyifli bir bulmaca.

Mini Mini Adacıklar

Islanders’da önümüze rastgele gelen adalara binalar kondurarak başlıyoruz. Bu binalar ilk turda az çok belli olsa da turlar ilerledikçe tamamen rastgele gelmeye başlıyor. Tur dediğim ise elinizdeki binaları adaya koydukça puan kazanıyorsunuz. Ekranın sol tarafındaki çember doldukça yeni gelecek binaları seçiyoruz.

Islanders adalarında turlar ilerledikçe boş yer kalmamaya başlıyor
Islanders adalarında turlar ilerledikçe boş yer kalmamaya başlıyor

İşte turdan kastım aslında bu çemberin bir tam tur dolması. Eğer bu çember dolmadan elimizde bina kalmazsa oyunu kaybediyoruz. Toplam puanımız belirli bir seviyeyi geçtiyse keşif kısmı açılıyor. Bu kısımdan yeni bir adaya geçebiliyoruz.

Yeni ada eskisine göre daha büyük ve yeni binalar ile geliyor. Oyunun asıl can alıcı noktası bu binalar. Bir binayı yerine koyarken etrafındaki artı ve eksileri göz önüne alarak koymak gerekiyor. Her bir bina alabileceğimiz maksimum puanı alabileceğimiz noktalara konulması lazım.

Bir süre sonra işler çığırından çıkmaya başlıyor
Bir süre sonra işler çığırından çıkmaya başlıyor

Her ne kadar büyük adalara geçiyor olsak da bir süre sonra yeni bina koyacak yer kalmıyor. Bu durumda keşif yapıp yeni bir adaya geçmek en mantıklı seçim gibi duruyor. Ancak yeni adalar da bir süre sonra zorlaşmaya başlıyor. Örneğin karla kaplı adalarda tarla koyamadığınız için değirmenlerden alacağınız puan en az seviyede kalıyor.

Bir adada ilerledikçe seçtiğiniz bina paketlerinden gelen binaların sayısı ve tipide değişmeye ve artmaya başlıyor. Bu noktada oyun adadaki mevcut binaları da göz önünde bulundurmaya başlıyor. Çiftlik paketini seçtiğiniz zaman şehir paketinden binalar da gelmeye başladığında şaşırmayın.

Islanders hiç beklenmeyecek şekilde şehir kurma ve bulmaca çözme öğelerini çok güzel bir şekilde kendi içinde harmanlamış. Özellikle her seferinde farklı bir ada ile başlayabiliyor olmak kendiri tekrar tekrar oynatabilir olmuş. Kesinlikle kaçırılmayacak bir oyun diyebilirim.

RollerCoaster Tycoon Adventures İncelemesi | İnişli Çıkışlı Bir Oyun

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here