Ana sayfa Oyun İnceleme Ancestors The Humankind Odyssey İncelemesi | Maymunlar Cehennemi

Ancestors The Humankind Odyssey İncelemesi | Maymunlar Cehennemi

1199
0
PAYLAŞ

Ancestors The Humankind Odyssey son zamanlarda incelemesini yaptığım en değişik oyun desem sanıyorum abartmış olmam. Oldukça iddialı olan bu oyun bakalım bu iddialarını destekleyebiliyor mu yoksa yiyebileceğinden büyük bir lokma yutmaya mı çalışıyor?

Ancestors bizi 10 milyon yıl öncesinde Afrika’ya geri götürüyor. Asıl amacımız etraftaki dünyayı keşfetmek ve bunu bir sonraki nesillere aktarmak. Ancak oyuna başlarken kendinizi acilen korunaklı bir yer bulmaya çalışan bir maymun yavrusu olarak buluyorsunuz. Eğer bu noktadan önce oyunun size arayüz konusunda yardımcı olmasını istemediyseniz işiniz bayağı zor.

10 milyon yıl önce Afrika
10 milyon yıl önce Afrika
Bir zamanlar Afrika’da

Arayüz konusunda söylenecek pek çok şey var. Öncelikle size çoğu zaman yardımcı olan veya ilk bakışta ne olduğu anlayabildiğiniz bir şey beklemeyin. Benim en çok keyfimi kaçıran durum Ancestors’un ısrarlı bir şekilde gamepad kullanmamı istemesi oldu. Oyun ilk açılırken standart gamepad ile oynamanızı tavsiye ederiz yazısını görünce çok şaşırmadım. Fakat kim ben klavye ve fare ile oynarken kontrollerin Xbox gamepad’i olarak standart bir şekilde gelmesini düşündüyse gerçekten berbat bir seçim olmuş. Ekrandaki A ve B tuşlarının klavye için olamadığı anlayana kadar acaba oyun klavyemimi algılamadı diye bir düşündüm.

Ancestors The Humankind Odyssey yetenekleri nöron geliştirme olarak karşımıza çıkıyor
Ancestors The Humankind Odyssey yetenekleri nöron geliştirme olarak karşımıza çıkıyor

Tabi ki bu ayarları değiştirip klavye+fare tuş takımına döndürebiliyorsunuz. Fakat sürekli olarak oyun siz bu girişleri kullanana kadar gamepad kısayollarını ekrana çıkartmaya devam ediyor. Şöyle bir örnek vereyim refleks tuşu klavye için boşluk, gamepad için A tuşu olarak atanmış. Adı üstünde refleks tuşu yani beklenmedik ani bir durumda hemen basmanız gerekiyor. Uzun lafın kısası ormanda birçok kez yeşil mamba yılanı tarafından sokulmamın sebebi aniden A tuşunu görünce basmamdan kaynaklıdır. En azından bir sonraki nesiller daha dirençli olacak.

Bir sonraki nesile aktarılacak yetenekleri seçerken dikkatli olmak gerekiyor
Bir sonraki nesile aktarılacak yetenekleri seçerken dikkatli olmak gerekiyor
Yeni nesiller yeni yetenekler

Bir sonraki nesil demişken asıl oyunda ne yapıyorsunuz onu biraz anlatayım. Bir maymun kabilesinin bireyi olarak oyuna başlıyoruz. Güvenli saklanma mekanımızdan çıkıp tehlikeli ormana gidip keşif yapmalı ve nöronlarımızı geliştirmeliyiz. Nöronlar geliştikçe maymununuz yeni yetenekler elde edecek. Bu yetenekleri bir sonraki nesle aktarmak için onları kitlemeniz gerekiyor. Her yeni nesile geçtiğinizde biraz daha fazla yetenek ile başlayacaksınız. Ancak kitlemediklerinizi tekrar öğrenmeli veya keşfetmelisiniz. Yeni nesil demişken bunun içinde bizzat maymunları birbiri ile eşleştirmeli ve çiftleştirmelisiniz.

Her yeni maymun doğduğunda ufak bir video eşliğinde doğumunu görüyoruz ve oyun zaman 15 ay ileriye atlıyor. Ancak her seferinde bu videoyu izlemek zorundayız ve takdir edersiniz ki bir süre sonra sıkıcı bir hale geliyor. Zaman içerisinde bazı maymunlar yaşlanıyor ve üreme yeteneklerini kaybediyorlar. Her nesil atladığında ise ölüyorlar.

Ancestors The Humankind Odyssey kolay bir oyun değil. Her şeyi tekrar tekrar baştan sıkılmadan yapmanız gereken bir oyun. Özellikle zayıf bir arayüze sahip olması ve klavye + fare için optimize olmaması en büyük eksileri. Ancestors uzun soluklu zaman zaman girip vakit öldürebileceğiniz bir oyun arıyorsanız ilginizi çekebilir.

GENEL DEĞERLENDİRME
Grafik
Ses
Oynanabilirlik
PAYLAŞ
Önceki makale2019 Yılı Eylül Ayı Öne Çıkan Oyunlar
Sonraki makaleDauntless Exotic Parça Rehberi
Bilgisayar oyunları macerası Amiga 500 ile başladı. Bilimkurgu edebiyatına olan büyük ilgisinin yanısıra sıkı bir anime ve manga takipçisi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here