Ana sayfa Oyun İnceleme Close to the Sun İncelemesi | Helios’a Hoşgeldiniz

Close to the Sun İncelemesi | Helios’a Hoşgeldiniz

1370
0
PAYLAŞ

Close to the Sun bizi alternatif bir 1897 yılına Nikola Tesla’nın inşa etmiş olduğu ve o zaman için dünyanın en büyük gemisi olan Helios’a götürüyor. Alternatif tarih hikayeleri genel olarak ilgi çekici bir konu. Özellikle tarihi takip edenler için farklı olasılıklara bakış açısı sunması açısından keyifli bir durum olabiliyor. Bakalım Epic Games Store üzerinden erişebileceğimiz bu oyun bize neler sunuyor.

1897 dünyasına Close to the Sun gözünden bir bakış
1897 dünyasına Close to the Sun gözünden bir bakış

Close to the Sun’da durum bundan ibaret. Sanayi devrimini sonrasında hızlanan ekonomik gelişme sorası teknolojinin dev adımlarla ilerlediği zamanlar. Ana karakterimiz Rose Archer, gemide bulunan kız kardeşi Ada’dan aldığı mektup ile Helios’a gelir ve olaylar bu noktadan sonra sarpa sarmaya başlar.

Alternatif tarih macerası: Close to the Sun

Oyunumuz korku ve gerilim türünde bol bol yürümeli bir oynanış tarzına sahip. Helios devasa bir araştırma gemisi. Nikola Tesla’nın patentlerini duvarlarda asılı görebiliyoruz. Dünyanın 8. harikası olarak adlandırılan bu gemiyi geldiğimizde bomboş buluyoruz. Etrafta bulduğumuz notları inceleyerek hem kız kardeşimizi arıyoruz hemde gemiye neler olduğunu çözmeye çalışıyoruz.

Nikola Tesla'nın ölüm ışını
Nikola Tesla’nın ölüm ışını

Oyunun yapımcıları Tesla konusunda ödevlerini gerçekten iyi yapmışlar. Geminin her tarafında bunun etkisi görülebiliyor. Masalarda bulduğumuz notlarda veya kara tahtalarda okuyabildiğimiz notlardan bunu görebiliyoruz. Özellikle gemide Thomas Edison ajanlarının olduğuna dair notlar gerçekten güzel düşünülmüş bir detay.

Helios gemisi oldukça gizemli bir havaya sahip
Helios gemisi oldukça gizemli bir havaya sahip

Gemide ilerlerken kimi zaman parlak ışıktan silüetler göreceksiniz. Bunlarn ne olduğunu ve ne anlama geldiğini sürprizi kaçırmamak adın söylemiyorum ancak olayları çözene kadar oyuna gizem kattığını söyleyebilirim. Helios gemisinin içi tarz olarak bir başka alternatif dönem oyunu Bioshock’u hatırlatacaktır.

Oyunu oynarken kafanızı karıştıran bir çok olay olacaktır. Ancak oyunu bitirdiğiniz zaman bu soruların büyük kısmının çözülmüş olacağını söyleyebilirim. Cevapsız kalan sorularında daha önce bahsettiğim gizemli havasına destek olduğu söylersem yanlış olmaz.

Korku gerilim türüne ilgi duyanların mutlaka göz atması gereken güzel bir oyun olmuş Close to the Sun. Özellikle Nikola Tesla’nın hayatını en az bir kere okumuş olanların bu oyundan çok keyif alacağını söyleyebilirim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here